Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Bezpečnost cestujících v hromadné dopravě

číslo 10/2004

Bezpečnost cestujících v hromadné dopravě

Firma Unicontrols, a. s., předvedla 12. května 2004 v depu Kačerov Dopravního podniku Metro ve spolupráci s německou firmou Hörmann Funkwerk Kölleda, GmbH, kamerový dozorový systém vhodný pro použití v městské hromadné a železniční dopravě. Digitální systém využívá k přenosu dat bezdrátovou síť (WLAN). Maximální rychlost vozu, při níž lze data přenášet, je 80 km/h.

Ve vozech jsou instalovány kamery s volitelným objektivem a 1/4" CCD čipem s rozlišením 380 TV řádků. Jsou vybaveny odolným polykarbonátovým krytem, elektronickou závěrkou a kompenzací protisvětla.

Řídicí jednotku, která je umístěna ve vozidle, tvoří průmyslové PC s operačním systémem Linux. Připojit lze šest kamer, snímková frekvence je až osm snímků za sekundu z jedné kamery. Je-li třeba, využívají se k záznamu dat vyměnitelné pevné disky s kapacitou 10 až 60 GB, délka záznamu je 24 hodin až 30 dnů.

Přístupový bod WLAN pracuje podle standardu IEEE 802.11b s přenosovou rychlostí až 11 Mb/s v pásmu 2,4 GHz. Je vybaven dvěma externími anténami a vzhledem k pracovním podmínkám i odolným krytem.

Vyhodnocovací software umožňuje na běžném PC prohlížet záznam podle vybraných kritérií, např. času, čísla kamery a čísla vozu. Dále dovoluje vybraný snímek zvětšit a nastavovat kontrast a jas. K evidenci pořízených záznamů je určena centrální databáze pořízených dat, prohlížení může být chráněno přístupovým kódem. Software rovněž poskytuje možnost tisknout jednotlivé snímky nebo jejich sekvence a exportovat záznam do souboru ve formátu *.avi.

(jš)

Inzerce zpět