Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Bezdrátový záznamník dat pro měření v budovách

Pro záznam až 50 průběhů teploty, vlhkosti a koncentrace CO2 je určen záznamník dat (datalogger) Arexx TL-500, který je dodáván jako stavebnice s pestrou nabídkou senzorů. Jednotlivé prvky systému se rozmístí po objektu, přičemž díky bezdrátové komunikaci o frekvenci 433 MHz není třeba vést žádné kabely. Senzory komunikují se základní jednotkou, která se připojí k PC. K jejímu napájení lze využít port USB nebo síťový adaptér. Čidla jsou napájena bateriemi AAA. Měření probíhá v intervalu 45 s.
 
Sada TL-500 obsahuje přijímač TL-3BS a dva senzory teploty TL-3TSN pro měření v rozsahu od –30 do +80 °C s integrovaným vysílačem a softwarem Temperature Messenger. Další senzory lze dokupovat v libovolné konfiguraci. K dispozici je také kombinované čidlo TSN-TH70E k měření teploty od –40 do +120 °C a relativní vlhkosti od 0 do 100 %. Koncentraci CO2 měří kombinované čidlo TSN-CO2IND.
 
Dosah systému je až 90 m – tato vzdálenost však může být ovlivněna typem stavební konstrukce. Software Temperature Messenger poskytuje přehled o naměřených hodnotách a umožňuje také automaticky rozesílat zaznamenané údaje o teplotě na adresy elektronické pošty nebo na webový server. Uživatel určuje kritéria, podle kterých se mají zprávy generovat. Informace lze třídit podle času, data, teploty a čísla senzoru. Po dobu, kdy je počítač vypnutý, se data ukládají do interní paměti a po zapnutí počítače se okopírují k ostatním naměřeným hodnotám.
 
Software registruje pro každý senzor zvlášť datum a čas naposledy přijatého výsledku měření. V pravé polovině dialogového okna je časový průběh teploty pro konkrétní senzor.
 
Senzory je možné umístit uvnitř i vně budov. Vodotěsný bezdrátový minisenzor teploty TSB-33M s dosahem 25 m je velmi vhodný pro venkovní měření. Kromě bezdrátových čidel lze dodat také čidla s kabelem v délce 5 a 10 m.
 
Obr. 1. Naměřené údaje jsou bezdrátově přenášeny do základní jednotky záznamníku dat Arexx TL-500
Obr. 2. Senzory teploty (nahoře) a základní jednotka záznamníku dat Arexx TL-500 (dole)