Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Ondřej Hynčica, Karel Pavlata
5. Norma ISA 100.11a
ISA 100.11a je norma pro bezdrátovou komunikaci prosazovaná organizací ISA (International Society of Automation) [6]. Cílové oblasti jsou monitorování (kromě kritických dat), přenos alarmů, nadřazené řízení a automatizace procesní výroby. Úlohy využívající ISA 100.11a by měly být schopny tolerovat komunikační zpoždění v řádu stovek milisekund. V rámci normy je definován komunikační model, správa systému a zabezpečení. Norma je orientována na protokol IP a díky adaptaci specifikace 6LoWPAN na síťové vrstvě umožňuje využít adresování IPv6.
5.1 Architektura
Základní architektura odpovídá konfiguraci, kdy jsou bezdrátové přístroje připojeny k provozním přístrojům a komunikují směrem „nahoru“ prostřednictvím páteřní sítě (backbone network) s nadřazenými systémy. Páteřní síť je v architektuře ISA 100.11a důležitým prvkem, který umožňuje propojení bezdrátových sítí i připojení bezdrátové sítě k technologii. Norma nepředpokládá žádnou konkrétní variantu páteřní sítě a umožňuje využít Ethernet i průmyslové provozní sběrnice. Logické role zařízení v síti lze rozdělit do několika skupin: provozní přístroje (zdroje nebo konzumenti dat, nepodporují směrování), bezdrátové směrovače (směrování v rámci bezdrátové podsítě), páteřní směrovače (směrují data přes páteřní síť), správce sítě (spravuje konfiguraci a řídí celou síť), správce zabezpečení (spravuje konfiguraci a kryptografické klíče), brána (zajišťuje rozhraní mezi sítí ISA 100.11a a dalšími systémy). Provozní přístroje (zařízení bez směrovací funkce), mohou odesílat data v jednom slotu současně na několik směrovačů (duocast), čímž se zvýší spolehlivost přenosu. Na obrázku architektury ISA 100.11a (obr. 5) je to znázorněno slabými linkami mezi provozním přístrojem a několika směrovači.
5.2 Komunikační model
ISA 100.11a definuje linkovou vrstvu a aplikační vrstvu. Obdobně jako WirelessHART využívá fyzickou vrstvu standardu IEEE 802.15.4-2006 pro rádiovou komunikaci v pásmu ISM 2,4 GHz a na linkové vrstvě specifikuje vlastní řešení, které je kombinací přístupů TDMA a CSMA k médiu s dynamickou změnou kanálu. Přístup k médiu je rozdělen na časové sloty s volitelnou délkou (typicky 10 až 14 ms). S délkou slotu souvisí i rychlost přeskakování mezi kanály. Pro krátké vyhrazené sloty určené pro pravidelnou komunikaci je využíváno rychlé přeskakování mezi kanály (slotted hopping), kdy každý časový slot odpovídá jiné komunikační frekvenci a přístup je založen čistě na metodě TDMA. Dlouhé sdílené časové sloty používají pomalou změnu kanálů (slow hopping) sloučením několika slotů do jednoho bloku (typicky 10 až 25) se stejnou komunikační frekvencí. Pro dlouhé sloty je využívána přístupová metoda CSMA-CA převzatá z linkové vrstvy IEEE 802.15.4. Třetí možnost je kombinace obou předchozích metod, kdy se používají jak krátké, tak dlouhé časové sloty. Fungování těchto metod je naznačeno na obr. 6. Sekvence kanálů využívaných pro komunikaci je centrálně stanovena správcem sítě. Pořadí kanálů je na rozdíl od ostatních zde popisovaných metod bezdrátové komunikace takové, že dva po sobě jdoucí kanály jsou od sebe odděleny minimálně třemi kanály (15 MHz). Tím by mělo být zajištěno, že po sobě následující sloty nebudou ve frekvenčním pásmu téhož kanálu Wi-Fi. Správce sítě za provozu sleduje kvalitu každého z kanálů (podle počtu opakování, neobdržených potvrzení a počtu pokusů o odeslání dat) a na základě nasbíraných dat dočasně vyřazuje kanály s malou kvalitou ze sekvence. Kromě centralizovaného plánování mohou i samotná zařízení optimalizovat využití jednotlivých kanálů. Každé zařízení si udržuje statistiku kvality spojení se svými sousedy (pro každou linku a kanál) a na jejím základě může vynechat kanály s horší spolehlivostí přenosu při komunikaci s konkrétními sousedy. Tato technika je v terminologii ISA 100.11a označována jako „adaptive hopping“.
Linková vrstva ISA 100.11a dále zajišťuje směrování paketů uvnitř své podsítě, založené na algoritmu směrování v grafu. Směrovací algoritmus realizuje linková vrstva podle tabulky nastavené správcem sítě. Správce sítě na základě konfigurace a aktuálního stavu komunikace vytváří sadu orientovaných grafů pro různé typy dat a komunikujících zařízení. Každý graf (resp. komunikační cesta) je potom označen „identifikátorem kontraktu“ (contract ID), který je využíván linkovou vrstvou k předávání paketů nesoucích stejný identifikátor. Cesta pro posílání dat mezi dvěma uzly tedy může být různá podle typu dat, požadované šířky pásma a dalších parametrů. Výhodou tohoto řešení je větší spolehlivost daná využitím redundantních cest, které berou ohled na aktuální stav komunikačních linek a kanálů, přičemž výpočetní zátěž zůstává na správci sítě.
Na síťové úrovni využívá ISA 100.11a protokol 6LoWPAN [7]. Tento protokol byl specifikován pracovní skupinou IETF jako RFC 4944. Název 6LoWPAN je zkratka, která znamená IPv6 over Low power Wireless Personal Area Networks (vyslovuje se „Six-Low-PAN“). Smyslem této specifikace je umožnit internetovou konektivitu zařízení s bezdrátovou komunikací podle IEEE 802.15.4. Přenos paketů IP v6 přes sítě WPAN naráží na několik problémů, jako je maximální velikost rámce a příliš velká délka adres a hlaviček protokolů IPv6. Tyto problémy jsou řešeny pomocí adaptační vrstvy, která zajišťuje přenos paketů IPv6 v rámcích IEEE 802.15.4 a řeší fragmentaci, kompresi hlaviček, interpretaci adres a směrování v rámci WPAN na linkové vrstvě. Tyto funkce jsou v ISA 100.11a řešeny linkovou vrstvou. Pakety jsou na úrovni linkové vrstvy směrovány pouze za využití zkráceného adresování, kompletní adresa IPv6 je interpretována vrstvou 6LoWPAN, až když paket dosáhne svého cíle nebo když dorazí ke směrovači. Přeposílání na linkové vrstvě je transparentní k vyšším vrstvám, kterým se díky tomu celá bezdrátová podsíť jeví jako sdílené médium (broadcast).
Na úrovni transportní vrstvy využívá ISA 100.11a protokol UDP, tedy nespojovanou službu bez záruky doručení. Aplikační vrstva určuje objektově orientovanou podvrstvu pro podporu uživatelských aplikací běžících jako procesy. Poskytuje služby pro aplikace v provozních přístrojích a pro připojení brány do nadřazeného systému. K podpoře dalších protokolů (Profibus, HART, FF, Modbus) se používá tunelování a mapování protokolů pomocí objektů na aplikační vrstvě. Samotný překlad protokolů není v ISA 100.11a definován, popsán je pouze jeho mechanismus.
5.3 Standardizace
První verzi normy, označovanou jako ISA 100.11a-2009, vydala ISA v roce 2009. Norma v této verzi ale neprošla schválením IEC a byla vrácena k přepracování. Nová verze byla očekávána v roce 2010, nicméně pro připomínky komise ISA 100 zatím vydána nebyla a čeká se na vydání verze ISA 100.11a-2011 [8].
6. Protokol WIA-PA
Zatímco práce na protokolu WirelessHART byly organizací HCF zahájeny v roce 2004 a protokol byl formálně dokončen v roce 2007 (schválen IEC v roce 2008), vývoj protokolu WIA-PA byl zahájen v roce 2007 a na podzim 2008 byl již schválen jako veřejně přístupná specifikace IEC pod označením IEC/PAS 62601. Standard WIA-PA (Wireless network for Industrial Automation – Process Automation) byl vyvinut čínskou organizací CIWA (Chinese Industrial Wireless Alliance) pro účely procesní automatizace [9]. Využívá obdobné principy jako WirelessHART a ISA 100.11a, je také založen na normě IEEE 802.15.4-2006, ale na rozdíl od předchozích protokolů zachovává plnou kompatibilitu s normou IEEE 802.15.4 i na přístupové vrstvě a definuje pouze rozšíření na dalších vrstvách.
6.1 Architektura
WIA-PA rozlišuje pět fyzických typů zařízení v síti WIA-PA. Jde o (1) nadřazený počítač (rozhraní pro přístup ke správě sítě), (2) bránu (gateway; propojuje síť WIA-PA s dalšími průmyslovými protokoly), (3) směrovač (router, je určen k propojení částí sítí WIA-PA), (4) provozní přístroj (field device, zařízení připojené k provoznímu snímači nebo akčnímu členu) a (5) přenosný přístroj (handheld, zařízení pro konfiguraci a monitorování). Navíc jsou definována dvě logická zařízení správce sítě (network manager) a správce bezpečnosti (security manager). Příklad topologie sítě WIA-PA je na obr. 7. Správce sítě je zodpovědný za udržování konfigurace sítě, plánování komunikace mezi směrovači (routery), údržbu směrovacích tabulek a monitorování provozu sítě. Správce bezpečnosti udržuje konfiguraci, spravuje kryptografické klíče a autentizuje zařízení v síti (směrovače a přístroje).
6.2 Komunikační model
Protokol je založen na vrstvovém modelu, ze kterého stanovuje linkovou podvrstvu, síťovou a aplikační vrstvu. Na fyzické a linkové vrstvě používá normu IEEE 802.15.4--2006 pro rádiovou komunikaci v pásmu ISM 2,4 GHz. Na linkové úrovni využívá režim IEEE 802.15.4 s tzv. superframe-strukturou, kterou doplňuje vlastní linkovou podvrstvou. Zařízení se synchronizují pomocí majáku (beacon), pravidelně vysílaného koordinátorem sítě, který funguje jako začátek každého superframe. Podle IEEE 802.15.4 se superframe skládá z aktivní a neaktivní části. Komunikace probíhají v aktivní části, která je rozdělena na šestnáct časových slotů. V první fázi probíhá náhodný přístup (CAP), ve druhé fázi aktivní části může být až sedm časových slotů určeno pro vyhrazenou komunikaci s přístupem TDMA (CFP). Standard WIA-PA rozšiřuje tuto strukturu přidáním dalších dvou komunikačních fází, které nejsou definovány v IEEE 802.15.4, do neaktivní části superframe. Tyto dvě fáze jsou využívány ke komunikaci uvnitř clusterů a ke komunikaci mezi clustery navzájem. Zbývající část superframe-struktury zůstává neaktivní a může být využita pro spánkový režim zařízení v síti. Struktura WIA-PA superframe je znázorněna na obr. 8.
Síť WIA-PA využívá současně více kanálů, aby byla zajištěna koexistence několika clusterů na stejném místě a ve stejném čase (přístup FDMA – Frequency Division Multiple Access). Aby síť poskytla odolnost proti úzkopásmovému rušení, umožňuje navíc dynamickou změnu kanálu pro různé části superframe. V aktivní části superframe, která odpovídá normě IEEE 802.15.4, zůstává frekvence po celou dobu trvání stejná, mění se pouze mezi jednotlivými rámci superframe. Fáze s náhodným přístupem (CAP) aktivní části slouží k připojování nových zařízení a správě clusteru a využívá přístup k médiu CSMA-CA. Fáze s vyhrazeným přístupem (CFP) je určena ke komunikaci přenosných zařízení se správcem clusteru a využívá přístup k médiu TDMA podle mechanismu GTS (Guaranteed Time Slots), definovaného v IEEE 802.15.4.
V neaktivní části superframe probíhá fáze komunikace uvnitř clusteru (Intra-cluster), která je využívána ke komunikaci mezi provozními přístroji a směrovačem v rámci jednoho clusteru. Přístup k médiu je založen na TDMA. Komunikační kanál se může měnit mezi jednotlivými sloty na základě aktuálního stavu. Dále v neaktivní části superframe následuje fáze komunikace mezi clustery (Inter-cluster), kde probíhá výměna dat na úrovni směrovačů. Přístup k médiu je založen na TDMA v kombinaci s pravidelnou změnou komunikačního kanálu. Celkem tak vzniká kombinace různých metod FDMA s přístupy CSMA a TDMA k médiu.
Topologie sítě odpovídá IEEE 802.15.4. Směrovače, zařízení FFD ve smyslu IEEE 802.15.4, tvoří mezi sebou síť mesh propojující jednotlivé clustery. Přístroje jsou naproti tomu zařízení RFD schopná komunikovat pouze se směrovačem, ke kterému jsou připojena. Výsledná topologie je označována jako hybridní topologie hvězda-mesh: každý směrovač se svými přístroji připojenými do hvězdy tvoří jeden cluster sítě WIA-PA (PAN v terminologii IEEE 802.15.4), přičemž směrovač zastává funkci správce clusteru (cluster head). Směrování mezi jednotlivými clustery je řešeno statickými algoritmy pro hledání cesty v grafu.
Na aplikační úrovni může v jednom zařízení existovat několik aplikačních objektů, které mezi sebou mohou komunikovat. K podpoře dalších průmyslových protokolů (Profibus, FF, HART, Modbus) je využíváno virtuální zařízení. Přímá podpora vyšších komunikačních protokolů nebo komunikačních profilů není definována.
6.3 Standardizace
Standard WIA-PA je poměrně složitá konstrukce, přesto byl jeho vývoj rychlý a byl úspěšně schválen jako norma IEC 62601. Certifikaci výrobků zajišťuje CIWA.
Literatura k druhé části:
[7] SHELBY, Z. – BORMANN, C.: 6LoWPAN: The Wireless Embedded Internet. Wiley, 2009. 244 s., ISBN 0470747994.
(dokončení příště)
Ing. Ondřej Hynčica, Bc. Karel Pavlata,
ústav automatizace a měřicí techniky
FEKT VUT v Brně
Obr. 5. Příklad topologie sítě ISA 100.11a
Obr. 6. Příklad metody přístupu k médiu pro ISA 100.11a s přeskakováním kanálu: a) slotted hopping, b) slow hopping, c) kombinace slotted a slow hopping
Obr. 7. Příklad topologie sítě WIA-PA
Obr. 8. Struktura WIA-PA superframe na linkové vrstvě