Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Moderní výpočetní technika a prostředky pro digitální zpracování obrazů mají stále širší uplatnění také v medicíně. K posledním novinkám patří bezdotykové ovládání trojrozměrného zobrazení obrazu na displeji (obr. 1). Jeho použití si lze představit např. tak, že lékař pohodlně sedí ve svém křesle a soustředěně pozoruje tomografický snímek mozku pacienta, trojrozměrně zobrazený v prostoru před ním. Tu zvedá ukazováček a ukazuje na malé virtuální tlačítko, které se rovněž nachází ve volném prostoru. Na tento povel se zobrazení před lékařem pomalu otáčí zprava doleva, shora dolů apod., přesně tak, jak je lékař „diriguje“ pohyby svého ukazováčku. Tak může lékař objekt pozorovat velmi dobře ze všech stran a identifikovat všechny nepravidelnosti v jeho tkáni. Ukazováčkem také „klikne“ pro přechod na další obrázek. Displej s prostorovým zobrazením snímku z tomografu může mít chirurg před očima i při následující operaci. S použitím bezdotykového ovládání si zobrazení může kdykoliv natočit tak, aby zobrazené orgány viděl ze stejného pohledu, z jakého hledí na orgány pacienta, kterého právě operuje. Protože k tomu nepotřebuje myš ani klávesnici, zůstávají jeho rukavice stále sterilní a on se může plně soustředit na náročný chirurgický zákrok.
Jak ale systém pozná, na co prst lékaře ukazuje? Nad displejem vytvářejícím trojrozměrné zobrazení, jsou dvě kamery. Kamery „vidí“ ukazováček z různých směrů a z jejich dat dokáže speciální software pro zpracování obrazů přesně stanovit polohu ukazováčku v prostoru. Kamery snímají asi 100 obrázků za minutu. V témže taktu snímá další kamera, umístěná v rámečku displeje, obličej a oči pozorujícího lékaře. Příslušný software okamžitě vyhodnotí držení hlavy a směr pohledu lékaře a generuje odpovídající obrazy pro levé a pro pravé oko. Pohne-li se hlava lékaře byť i jen o pár centimetrů na stranu, systém podle toho generované obrazy ihned upraví. Pozorovatel tak vidí trojrozměrné zobrazení stále ve vysoké kvalitě, a to i když se sám pohybuje. To je při operačním zákroku nezbytné a při rutinním vyhodnocování to umožňuje lékaři zcela uvolněné chování. Díky účelné kombinaci trojrozměrného zobrazení s bezdotykovým ovládáním je systém svým způsobem jedinečný.
Nový systém pro bezdotykové ovládání prostorového zobrazení na displeji vyvinuli pracovníci Fraunhoferova ústavu pro sdělovací techniku HHI (Heinrich-Hertz-Institut) v Berlíně a jeho prototyp představili odborné veřejnosti na mezinárodním veletrhu Medica v listopadu 2007 v Düsseldorfu. O exponát byl mimořádný zájem a jeho tvůrci předpokládají, že by se mohl na trhu objevit asi za rok. Při relativně nízké ceně bezdotykově ovládaného prostorového displeje (3D) se očekává, že o systém budou mít zájem nejenom menší kliniky a zdravotnická zařízení, ale i odborní lékaři s větší praxí.
[Mediendienst FhG, Nr. 11–2007, Thema 3: Berührungslose Bildsteuerung.]
Kab.
Obr. 1. Trojrozměrné zobrazení může lékař ovládat pouhými pohyby prstu (foto: Fraunhofer HHI)