Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Barevné osciloskopy dokážou testovat stav sběrnic

V katalogu zásilkového obchodu Distrelec jsou v oddělení měřicí techniky nabízeny osciloskopy Fluke Color ScopeMeter 225C a 215C, které vycházejí z barevných přístrojů Color ScopeMeter 199C a 196C a vedle kompletní řady funkcí těchto svých předchůdců umožňují testovat signály průmyslových sběrnic.
 
Ruční osciloskopy ScopeMeter 225C a 215C (obr. 1) napájené bateriemi dosahují parametrů a zahrnují funkce, které jsou běžné pro stolní osciloskopy. Šířka měřicího pásma přístroje ScopeMeter 215C je 100 MHz, a modelu 225C dokonce 200 MHz. Přístroje pracují se vzorkovací frekvencí 1 gigavzorek za sekundu (ScopeMeter 215C) a 2,5 gigavzorku za sekundu (ScopeMeter 215C). Jejich paměť dokáže uchovat 27 000 naměřených bodů u každého vstupu. Jsou vhodné pro techniky, kteří potřebují vysoce výkonný osciloskop v příručním bateriovém provedení.
 
Při práci v režimu testování stavu sběrnic přístroje ScopeMeter automaticky analyzují elektrické signály procházející danou sběrnicí a porovnají naměřené parametry se standardními hodnotami popsanými v průmyslových normách pro daný typ sběrnice. Uživatel může případně zvolit zobrazení eye-pattern a vizuálně kontrolovat celkovou kvalitu signálu. Parametry jsou automaticky hodnoceny jako dobré, slabé či špatné ve srovnání s příslušnými průmyslovými normami nebo s referenčními hodnotami zadanými uživatelem. Každý naměřený parametr je uveden spolu s aktuální hodnotou a statistickou minimální a maximální hodnotou naměřenou v předem určených časových intervalech. Dále jsou také zobrazeny použité referenční hodnoty, aby měl uživatel okamžitý přehled o procesech probíhajících v systému. Měřené parametry zahrnují amplitudy signálu, úroveň předpětí, doby náběhu a poklesu, kolísání, zkreslení a úrovně šumu (v mezích pásma i mimo ně) v závislosti na požadavcích příslušných průmyslových norem.
 
Zásilková firma Distrelec pracuje osvědčeným způsobem s orientací na zákazníky a nabízí široké spektrum výrobků od 600 různých výrobců. Řízení všech aktivit v zemích střední a východní Evropy je v rukou pobočky Distrelec, která sídlí ve Vídni v Rakousku.
(Distrelec)
 
Obr. 1. Ruční osciloskopy ScopeMeter 225C a 215C