Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Automobilka PSA Group si pro modernizaci své výrobní linky v Sochaux ve Francii vybrala roboty od firmy Universal Robots. Cílem modernizace a robotizace výrobní linky bylo zlepšit pracovní podmínky zaměstnanců z hlediska ergonomie a uspořit náklady. Robotizovaná linka s roboty UR umožnila o 10 % zúžit tolerance geometrických rozměrů a tvarů. V prvním roce provozu, při výrobě více než 200 000 automobilů, navíc linka nevykázala žádné poruchy.
„Roboty UR10 jsme si vybrali proto, že nám vyhovuje jejich dosah, snadnost programování a bezpečnost. Ovšem byli jsme překvapeni tím, jak krátkou dobu návratnosti investice do robotů měla,“ řekl Cedric Grandjean, technik PSA Group zodpovědný za linky koncové montáže automobilů. „Obvykle, když implementujeme nové roboty, zpočátku, při uvádění do provozu, počítáme s určitými výrobními ztrátami. V tomto případě tomu tak nebylo.“
Roboty UR10 s dosahem 1 300 mm mají na starost utahování šroubů na podvozku automobilu. Jsou proto namontovány na pohyblivé platformě, která se při výrobě pohybuje spolu s automobilem. Když přijede automobil na pásu do pracovní pozice, dělník platformu spustí a robot se postará o ergonomicky nepříjemnou montáž šroubů pod vozem. Potom platforma odjede zpět vzhůru a vrátí se do výchozí pozice. Dělník přitom pokračuje manuálně v jiných montážních operacích. Kolaborativní roboty UR10 mají integrované bezpečnostní mechanismy, takže nemusí být od dělníků odděleny plotem a robotické i manuální montážní operace mohou probíhat současně bez nebezpečí zranění.
Robot zde musí bezchybně vykonávat poměrně složitou úlohu. Přesto trvalo inženýrům PSA pouhý měsíc, než robot naprogramovali a program odladili.
Protože je firma PSA Group s projektem velmi spokojena, uvažuje o tom, že podobný koncept uplatní při modernizaci montážních linek i v dalších evropských závodech.
„V automobilovém průmyslu se roboty dříve používaly zejména při výrobě karoserií nebo při lakování; montáž byla doménou ruční práce,“ konstatoval Jacob Pascual-Pape, ředitel Universal Robots pro jižní Evropu. „Proto je tento projekt tak významný. Roboty UR nyní přebírají úlohu komplikované montáže a utahování šroubů na montážní lince a tím osvobozují dělníky od ergonomicky obtížné operace.“ Roboty přitom pracují v prostředí, kde by klasický průmyslový robot pracovat nemohl.
[Universal Robots, březen 2018.]
(Bk)
Obr. 1. Robot UR10 namontovaný na montážní platformě