Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Devatenáctý ročník kongresu logistiky a dopravy Eastlog se uskutečnil 26. a 27. května 2016 v Aquapalace Hotelu Prague v Čestlicích. V konferenčním centru hotelu bylo opravdu živo, protože kongresu Eastlog 2016 se zúčastnilo téměř 500 odborníků, mezi nimiž byli přednášející, posluchači a také představitelé vystavujících firem. Kongres obsáhl logistiku ve všech jejích směrech: od skladování vysokoobrátkového spotřebního zboží (FMCG) přes maloobchod, e-shopy po logistiku v elektrotechnice, strojírenství i v automobilovém průmyslu. Nosným tématem kongresu byla automatizace fyzických i datových toků a budoucí role člověka v logistice. Návštěvníci se letos hodně zajímali o dodavatele techniky do svých provozů, takže přednášky byly doprovázeny diskusemi o konkrétních řešeních ve skladech, dopravě zboží apod.
Kongres byl rozdělen do několika sekcí. Vizím a směrům vývoje v logistice byla věnována sekce Trendlog a zahájil ji ekonom a filozof Tomáš Sedláček zamyšlením nad postupující digitalizací a jejím vlivem na společnost a ekonomiku. O čtvrté průmyslové revoluci a jejím dopadu na logistiku hovořil profesor Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT v Praze. Připomněl, že koncepce Průmysl 4.0 je novou filozofií a digitalizace je jen jejím východiskem. Na něj tematicky navázal Tomáš Chromý ze Škoda Auto, který přiblížil, jak se digitalizace promítá do logistiky a lidských zdrojů v automobilkách. Upozornil na to, že s postupující automatizací je třeba věnovat pozornost také nouzovým strategiím.
O tom, jak bude možné využívat v dopravních službách evropský satelitní systém Galileo, hovořil Daniela Lopour z agentury GSA. Zbrusu nový plně automatizovaný sklad společnosti Mall CZ v Jirnech u Prahy představil pomocí zajímavých vizualizací Oldřich Petránek.
Logistice ve výrobních firmách byla na kongressu Eastlog věnována sekce Prodlog. Jak se při manipulaci uplatňuje robotizace, o tom přednášel Martin Řehák z firmy Linde Material Handling. Petr Altmann z firmy Kasys ukázal na případové studii, jak lze zavedením automatizace lépe využívat celou výšku skladu. Sekce Prodlog byla zakončena diskusí o tom, jak roste úloha informační techniky v řízení hodnotového řetězce ve výrobní firmě. Diskutovali Josef Černý (ICZ), Jakub Unucka (Gaben) a Pavel Motan (K2 atmitec).
Mnoho zajímavých diskusí a přednášek zaznělo také v ostatních sekcích konference: v bloku HRlog se diskutovalo o výběru zaměstnanců a rovněž o budování image firmy jako dobrého zaměstnavatele. Sekce Packlog byla věnována obalům v logistice. Doprava a spedice byly tématy sekce Translog a logistikou e-shopů se zabývala sekce E-Shoplog. Plno bylo též na výstavce dodavatelů logistické techniky v přísálí kongresu. Ve stánku Toyota Material Handling byl představen systém vychystávání řízeného hlasem značky Zetes. Skladník se sluchátky s mikrofonem dostává hlasem pokyny o tom, co má ze skladu vyjmout a svým vlastním hlasem prováděné úkony potvrzuje (obr. 2).
Firma Sick na výstavce představila čtečky čárového kódu Lector, které i ve vysokých rychlostech dokážou přečíst i částečně poškozené kódy a vzhledem k množství rozhraní je lze zapojovat do automatických logistických provozů. Společnost Logsys představila především široký sortiment dopravníků pro průmysl, distribuční centra a pošty.
První den kongresu byl zakončen večerním programem s názvem Logistický Business Mixer, tentokrát v rockovém stylu. Na tomto večeru byli vyhlášeni vítězové soutěže Cena nájemců – nejlepší logistický park pro rok 2015 (obr. 3). Vítězem se stal logistický park P3 Prague D8. Logistické parky v soutěži hodnotí samotní nájemci, kteří mají v zúčastněných logistických parcích pronajaté prostory. Parky byly hodnoceny ve čtrnácti různých kritériích, mezi něž patřily jak kvalita a parametry stavby, dopravní obslužnost, dostupnost pracovních sil, správa budovy, tak i ekonomická stránka pronájmu. S pořádající skupinou ATOZ Logistics na soutěži spolupracuje nezávislá agentura STEM/Mark, která provedla průzkum spokojenosti nájemců, a odborný garant soutěže, realitní agentura Cushman & Wakefield.
Druhý den kongresu měli účastníci možnost navštívit některý z vybraných podniků: logistický provoz DHL Express, výrobce obalů THIMM Packaging nebo závod na zámky do automobilů společnosti Kiekert-CS.
(ev)
Obr. 1. Prof. Vladimír Mařík na kongresu Eastlog 2016
Obr. 2. Hlasové vychystávání ve stánku Toyota Material Handling
Obr. 3. Vyhlášení vítězů soutěže Cena nájemců – nejlepší logistický park pro rok 2015