Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Zatímco projekt Průmysl 4.0 a koncepce internetu věcí (IoT – Internet of Things) dlouhou dobu existovaly samostatně, nyní jsou ve zvýšené míře patrné snahy převést obě koncepce na jednoho společného jmenovatele. Tony Shakib (viceprezient IoT Verticals Business Unit Cisco), Stefan Schönegger (vedoucí mezinárodního marketingu B&R Industrial Automation) a Marc Ostertag (prezident B&R Industrial Automation North America) hovořili s pracovníky komunikace společnosti B&R o společných rysech, odlišnostech a možných synergiích mezi oběma přístupy.
Pane Ostertagu, jste ředitelem americké dceřiné společnosti evropského dodavatele automatizace. Cítíte se jako doma v americky formovaném průmyslovém internetu věcí (IioT), nebo v německy ovlivněném projektu Industrie 4.0?
Marc Ostertag (B&R):
V první řadě se cítím jako doma ve světě svých zákazníků. Výrobci strojů a zařízení chtějí své procesy optimalizovat, otevřít nové trhy a splnit požadavky svých zákazníků – např. na výrobu „série velikosti jedna“, tedy na kusovou výrobu. Myslím si, že rozdíly na obou stranách Atlantiku nejsou tak velké. Přesto se musíme jako dodavatel automatizace samozřejmě intenzivně zabývat tím, jak můžeme tato přání splnit.
A zde se tedy dostávají do hry koncepce Průmysl 4.0 a IoT.
Stefan Schönegger (B&R):
A obě mají z našeho pohledu své oprávnění. Platforma Průmysl 4.0 si stanovila za cíl velmi podrobně prozkoumat, popsat a zlepšit výrobní procesy. To je velmi důležitá přípravná práce, která z dlouhodobého hlediska přinese mnoho zlepšení.
Tony Shakib (Cisco):
Přesně to je jádrem věci: průmysl 4.0 se zabývá především teorií. V centru internetu věcí naproti tomu stojí využití v praxi. Příkladem pro to jsou testovací stanice (test bed) v rámci organizace Industrial Internet Consortium (IIC). Zde podniky, jako jsou B&R, Cisco a National Instruments, testují v reálných výrobních podmínkách, jak lze skutečně realizovat technické prostředky pro inteligentní továrnu budoucnosti.
Je to právě tato blízkost k praxi, která společnost B&R motivovala k tomu, stát se členem IIC a aktivně se podílet na rozvoji zkušební stanice TSN?
Stefan Schönegger (B&R):
To je zcela určitě důležitý aspekt. Konec konců chceme našim zákazníkům nabídnout řešení, která mohou okamžitě použít. Existuje však také ještě druhý důvod: mluvíme o výrobě v budoucnosti. A tu nemůžeme sledovat odděleně v USA, Evropě a jiných zeměpisných oblastech. Všeobecně platí: globální trh potřebuje globální řešení a přirozeně také globální standardy. Naším hlavním cílem je spolupracovat na těchto globálních řešeních, a proto musíme být aktivní ve všech důležitých grémiích na celém světě.
Tony Shakib (Cisco):
K těmto slovům se mohu jen připojit. Bez ohledu na to, zda jde o projekt Průmysl 4.0 nebo o internet věcí, naším cílem je umožnit nové způsoby flexibilní výroby pomocí inteligentních strojů. To je jeden z důvodů, proč jsme se stali spoluzakladateli IIC. Rovněž my považujeme za nezbytné pohlížet na věc stejnýma očima na obou stranách Atlantiku, a také proto jsme jako americký podnik založili v minulém roce v Berlíně výzkumnou laboratoř se zaměřením na projekt Průmysl 4.0 a IoT.
Pane Schöneggere, hovořil jste o nezbytnosti otevřených standardů. Jak by mohly vypadat?
Stefan Schönegger (B&R):
První standard již existuje: OPC UA se stane na výrobci nezávislým komunikačním protokolem pro výrobu v budoucnosti. OPC UA bude zajišťovat veškerou komunikaci od jednotlivých snímačů a ovladačů až do systémů ERP a do cloudu. A to zcela nezávisle na tom, od kterých výrobců použitý hardware pochází.
Pane Shakibe, doposud jsme hovořili výhradně o průmyslové výrobě. Nejde internet věcí mnohem dále?
Tony Shakib (Cisco):
Jistěže ano. Pro nás je průmyslová výroba samozřejmě velmi důležitým aspektem. Internet věcí však obsahuje mnohem více: například síťové propojení domácích spotřebičů, inteligentní systémy distribuce energií (smart grids) nebo síťově propojené přepravní systémy (smart mobility). Cílem je propojit sítěmi právě doposud nepropojená odvětví. Pouze tak se může podařit digitální transformace.
Jsou tato témata důležitá také pro společnost B&R?
Marc Ostertag (B&R):
Zcela jistě nevstoupíme na trh síťově propojených domácích spotřebičů. Myšlenka komunikace přesahující rámec disciplín je však přirozeně důležitá také v průmyslu. V neposlední řadě budeme samozřejmě profitovat z toho, když se polovodičové součástky, které můžeme využít též v průmyslové výrobě, budou vyrábět ve velkých počtech pro spotřebitelské výrobky.
Tím se také uzavírá kruh, proč tak rozdílné podniky, jako jsou B&R a Cisco, nyní sedí u jednoho stolu…
Stefan Schönegger (B&R):
Zcela správně. Aby bylo možné realizovat výrobu budoucnosti, musí informatika a automatizace postupně srůstat. Přesně to se odráží ve spolupráci mezi oběma našimi podniky.
Společnost B&R vstoupila do konsorcia IIC
Letos v dubnu na veletrhu Hannover Messe společnost B&R oznámila, že se stala členem Konsorcia průmyslového internetu IIC (
Industrial Internet Consortium;
www.iiconsortium.org/).
„Společně se zakládajícími členy IIC, firmami Cisco, GE, IBM a Intel, stejně jako s dalšími členy IIC chceme hrát aktivní roli v uvádění nových koncepcí založených na internetu věcí z teorie do průmyslové praxe,“ vysvětluje důvody členství Stefan Schönneger, vedoucí marketingu společnosti B&R.
Podle IIC bude průmyslová výroba budoucnosti založena na společné architektuře, otevřených standardech a systémech, které spolu dokážou neomezeně interagovat. „Hranice mezi internetem a automatizační technikou se v následujících letech ztratí,“ dodává Schönneger. „Tento přístup už nějaký čas uplatňujeme v našich vlastních výrobních závodech a velmi rádi se o své zkušenosti podělíme s ostatními v rámci pracovních skupin IIC.“
Společnost B&R se bude podílet na projektu testovací stanice pro sítě TSN, kde budou testována zařízení komunikující protokolem OPC UA v sítích TSN (Time Sensitive Network). TSN je rozšíření standardu Ethernetu vzniklé v rámci pracovní skupiny IEEE 802.1 a do systémů využívajících OPC UA přináší vlastnosti reálného času, umožňující komunikaci od úrovně snímačů a akčních členů až po úroveň ERP.
(ed)
Obr. 1. Tony Shakib, viceprezident IoT Vertical Solutions Unit, Cisco
Obr. 2. Stefan Schönegger, manažer pro mezinárodní marketing, B&R
Obr. 3. Marc Ostertag, prezident, B&R Severní Amerika