Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Automatizace a elektrotechnika v Norimberku: SPS/IPC/Drives

Veletrh SPS/IPC/Drives se bude letos konat v Norimberku ve dnech 25 až 27. listopadu. Návštěvníci budou moci navštívit stánky více vystavovatelů než loni a zvětší se i výstavní plocha: přibude jedna nová výstavní hala.
 

Statistické údaje

Zatímco tradiční velké průmyslové veletrhy bojují s klesajícím zájmem vystavovatelů a návštěvníků, menší, více specializované veletržní akce zaznamenávají nárůst. Patří mezi ně i veletrh SPS/IPC/Drives, který pořádá veletržní správa Mesago v německém Norimberku. Letos se počítá s 1 400 vystavovateli (2007: 1 321). Roste mezi nimi podíl zahraničních vystavovatelů, který letos bude zhruba 20 %. Většina z nich si od veletrhu slibuje především posílení své pozice na německém trhu – SPS/IPC/Drives si tak zachovává svůj lokální charakter, přestože 16 % návštěvníků přijíždí ze zahraničí. Většinou jsou to okolní země: loni přijelo nejvíce zahraničních návštěvníků (postupně podle jejich podílu na celkovém počtu návštěvníků) z Rakouska, Itálie, Švýcarska a České republiky. Podíl přímých českých vystavovatelů je zatím malý, ale to je způsobeno také současným vývojem kurzu koruny, který nahrává spíše dovozům než vývozu. Naopak ve stáncích mnoha německých společností, které mají zastoupení v České republice, se lze setkat s česky mluvícím personálem, který se stará o české návštěvníky.
 
Výstavní plocha vzroste na téměř 90 000 m2(2007: 87 900 m2). Díky otevření nové haly 10 bylo letos možné uspokojit požadavky vystavovatelů na větší výstavní plochu.
 
Poslední statistický údaj, důležitý zvláště pro návštěvníky, se týká otevírací doby: veletrh bude otevřen 25. až 27. listopadu
od 9 hodin ráno. První den se veletrh zavírá v 18 hodin, ale druhý den byla na přání vystavovatelů zavírací hodina posunuta až na 19. hodinu. Třetí den, ve čtvrtek, veletrh definitivně uzavře své brány v 17 hodin. Vstupenka stojí dvacet eur, ale při registraci na internetové stránce veletrhu (www.mesago.de/sps) obdrží kvalifikovaní návštěvníci poukaz na volný vstup.
 

Zaměření veletrhu

Veletrh SPS/IPC/Drives je odborný veletrh zaměřený na tyto oblasti automatizační techniky (po jednotlivých halách):
  • haly 1, 2 a 4: elektrické pohony, řízení a regulace pohybu,
  • haly 4A a 7: snímače a řídicí technika,
  • hala 5: mechanické systémy, periferie a řídicí technika,
  • hala 6: řídicí technika,
  • hala 7: snímače a řídicí technika,
  • hala 7A: snímače a software,
  • haly 8, 9 a 10: řídicí technika a rozhraní.
Zdůrazněnými tématy veletrhu letos budou Ethernet v automatizaci, bezpečnost a zabezpečení automatizačních systémů a řízení a regulace pohybu. Ve stánku německého sdružení elektroinženýrů ZVEI (hala 8) budou prezentována v podobě panelových diskusí témata web v automatizaci, RFID v automatizaci a bezdrátové komunikační systémy v automatizaci. Aktuální témata moderní automatizace budou námětem diskusí a prezentací také na veletržním fóru v hale 2.
 
Tradičně velkému zájmu se těší také společné stánky představující na jednom místě novinky a trendy ve vybraném oboru. V hale 4A to bude stánek věnovaný bezdrátovým komunikačním systémům a v hale 7A stánek Open Source meets Industry. VDMA bude ve svém stánku v hale 10 představovat nástroje a postupy zabraňující plagiátorství výrobků a v hale 4A najdou návštěvníci stánek sdružení AMA, kde jeho členové představí své novinky z oblasti snímačů, měřicí a zkušební techniky.
 

Konference

Současně s veletrhem se koná také odborná konference, jejímž cílem je podpořit dialog mezi výzkumnými a vývojovými pracovníky a zástupci výrobců, dodavatelů i uživatelů automatizační techniky. Zvláště zajímavý bude čtvrteční tematický blok energetická účinnost ve výrobě.
(Bk)