Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

AutoCont Control Systems – novinky a trendy na MSV Brno 2002

číslo 8-9/2002

AutoCont Control Systems – novinky a trendy na MSV Brno 2002

Automatizace je v dnešní době podmínkou úspěchu ve všech odvětvích průmyslu. Mnohé firmy již pochopily, že bez automatizování své výroby nemají šanci uplatnit se na zahraničním, ale i na našem trhu. Výrobci a distributoři automatizační techniky se již tradičně setkávají se svými zákazníky na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně a předvádějí jim novinky a trendy v automatizaci. V letošním roce naleznete společnost AutoCont Control Systems, spol s r. o., dodavatele průmyslové automatizační techniky, na MSV 2002 v pavilónu Z-I ve stánku č. 121, kde návštěvníkům představí reprezentativní průřez celého sortimentu firmy.

AutoCont Control Systems zná veřejnost jako dodavatele automatizačních prostředků japonské společnosti Mitsubishi Electric. Sortiment, který AutoCont nabízí, je velmi široký: programovatelné logické automaty (PLC), operátorské panely, měniče frekvence, systémy CNC, servopohony a roboty. Dále je třeba se zmínit o softwaru SCADA Citect, speciálních průmyslových počítačích a komponentách, mechanických komponentách pro elektroniku a průmyslových sítích. V následující části článku jsou představeny některé z vystavovaných novinek.

Obr. 1.

Malý programovatelný automat Alpha2
Alpha2 (obr. 1) je nová verze osvědčeného mikro-PLC (mikrokontroléru) Alpha. K podstatným změnám a vylepšením patří zvětšení kapacity paměti na 5 kB. Rozsah pracovních teplot byl významně rozšířen do záporných teplot na hodnotu –25 °C, komunikace byla doplněna o elektronickou poštu a zprávy SMS posílané prostřednictvím GSM, byly zavedeny nové systémové proměnné, patnáct nových funkčních bloků a nové matematické funkce. Displej, který je dvakrát větší než u předchozí verze, umožňuje zobrazovat sloupcové grafy a pohybující se text a má rozšířené možnosti ovládání. Samozřejmostí je zachování kompatibility se starší verzi automatu Alpha, včetně všech původních funkcí.

Pomocí rozšiřujících modulů lze přístroj obohatit o další funkce, jako např. rychlé čítačové vstupy, analogové výstupy, rozšiřující binární v/v, druhý obslužný displej, modul rádiem řízených hodin, a dále tak zvýšit jeho užitnou hodnotu. Výsledkem je nový produkt, převyšující svými vlastnostmi většinu běžných malých programovatelných automatů.

Nové moduly pro řadu FX1S a FX1N
V řadě programovatelných automatů FX1S a FX1N je nabízeno několik zajímavých novinek. Většímu rozšíření těchto PLC doposud bránila skutečnost, že nebyly schopné dalšího rozšíření a neuměly přímo zpracovávat analogové signály. Oběma těmto požadavkům vyšla společnost Mitsubishi Electric vstříc a na letošním MSV budou nově prezentovány následující rozšiřujících on-board moduly pro řady FX1S a FX1N:

  • FX1N – 4EX-BD (4 rozšiřující binární vstupy);
  • FX1N – 2EY-BD (2 rozšiřující tranzistorové výstupy);
  • FX1N – 2AD-BD (2 analogové vstupy 12 bitů, 0 až 10 V nebo 4 až 20 mA);
  • FX1N – 1DA-BD (1 analogový výstup 12 bitů, 0 až 10 V nebo 4 až 20 mA).

Díky konstrukčnímu provedení modulů BD (nejedná se o klasickou rozšiřující jednotku, ale umísťují se pod kryt základní jednotky) se podařilo dosáhnout ještě jednoho efektu zajímavého pro každého uživatele – mimořádně příznivé ceny.

Operátorské panely
Pro zajištění vzájemné vazby mezi strojem (technologií) a obsluhou je určena řada operátorských panelů švédské firmy Baijer Electronics MAC E.

Měniče frekvence
Měniče frekvence FR-F500L jsou určené především pro čerpadla a ventilátory. Funkce optimalizace buzení motoru umožňuje uspořit elektrickou energii, neboť motorem teče právě takový magnetizační proud, který zaručuje jeho optimální účinnost v dané aplikaci. Například při otáčkách 20 Hz (1 200 min-1) dosahuje úspora elektrické energie přibližně 45 % ve srovnání s jiným měničem frekvence se skalárním řízením (U/f = konst.). Souběžně s tím přirozeně klesají ztráty v motoru. Jednoduché nastavování parametrů a snadná obsluha jsou pro měniče od firmy Mitsubishi Electric typické. Jejich výkonový rozsah je 75 až 530 kW při napájecím napětí 380 až 480 V.

CNC systémy a servopohony
Vystaveny budou také úspěšné CNC systémy Mitsubishi Electric Meldas a Meldas Magic a servopohony.

Vizualizační software
V oblasti systémů SCADA bude předvedena nová verze systému Citect a především rodina produktů Plant2Business. Plant2Business je řešení nad systémy SCADA, které umožňuje publikovat technologická data v podnikové síti. Pracovníci podniku na úrovni středního a vyššího managementu tak mohou získat okamžitý přístup k důležitým informacím z výroby. Tato skutečnost přináší společnostem, kde je systém Plant2Business vyžit, reálnou výhodu ve zvýšení pružnosti výroby.

Znovu bude vystaveno osvědčené integrované HMI pro výrobce strojů IAC Citect Panel a dále Citect Facility Management – systém SCADA upravený pro požadavky řízení budov.

Obr. 2.

Průmyslové počítače a komponenty
Divize IPC, zabývající se především stavbou průmyslových PC, představí na letošním MSV zbrusu nový model panelového průmyslového počítače s dotykovým stínítkem displeje. Jde o počítač s 15" displejem LCD TFT ve velmi kompaktním šasi. K ovládání slouží dotyková fólie na displeji (touchscreen) a pro komfortnější obsluhu je možné prostřednictvím USB připojit také externí klávesnici. Výkonově je tento model tím nejlepším, co lze v současné době nabídnout – základní deska Micro ATX pro Intel Pentium 4, sběrnice 533 MHz, paměť až 2 GB DDR333 (DDR SDRAM, Double Data Rate-Synchronous Dynamic Random Access Memory), grafická karta AGP (Accelerated Graphics Port) 64 MB. V případě potřeby je možné oddělit displej od samotného počítače a dosáhnout tak velmi malé zástavné hloubky.

Spolu s typy IAC Rack Profi a IAC WallMount tak AutoCont nabízí ty nejprodávanější modely průmyslových počítačů ve vlastním šasi. Tuto nabídku doplní ještě pracovní stanice ICP (typ WS-855), přenosné počítače od Acme Portables, odolné notebooky a speciální PC do 19" rámu řady Slim.

Ve stánku firmy AutoCont Control Systems bude vystaveno také několik novinek od firmy Moxa zaměřené na výrobu prvků pro budování průmyslových sítí. K vidění budou průmyslové rozbočovače, přepínače a směrovače s rozšířeným rozsahem pracovních teplot montované do odolného šasi. Z oblasti síťové a sériové komunikace to bude nový model zařízení Nport Express s označením DE-211. Uživatele, kteří již poznali výhody zařízení NPort Server, potěší zpráva o novém modelu s možností správy pomocí protokolu SNMP (Simple Network Management Protocol). Velké množství novinek nabízí také přední dodavatel prvků pro stavbu průmyslových PC, společnost ICP (iEi). Zájemci si budou moci prohlédnout několik nových typů procesorových karet ICP pro Intel Pentium 4, nové typy průmyslových šasi, redundantní zdroje, systémy s 64bitovou sběrnicí PCI atd. Novinky čekají také na zájemce o dálkový přístup a přepínače KVM (Keyboard, Video monitor, Mouse – přepínače, které umožňují, aby jednu klávesnici, myš a monitor využívalo několik počítačů).

Obr. 3.

Mechanika pro elektroniku
Z široké nabídky firmy Knürr, předního světového výrobce rozváděčů a technického nábytku, budou představeny nosné výrobní řady a novinky letošního roku. Celý nabízený sortiment se vyznačuje důrazem na promyšlené komplexní řešení, vysokou kvalitu a nízké pořizovací náklady. Osvědčená řada rozváděčů Miracel zahrnuje nyní i model Miracel Basic s úsporným technickým řešením a vynikajícím poměrem ceny ke kvalitě. V nabídce jsou přístupové systémy s klasickými zámky s klíči, s kódovými zámky nebo s elektronickými zámky. Serverové rozváděče byly rozšířeny o provedení pro zástavbu hlubokých serverů a o model se šířkou zvětšenou na 700 mm pro větší instalační prostor po straně 19" rámu. Zejména pro instalace serverů jsou určeny výklopný displej TFT s klávesnicí zabírající instalační výšku pouze 1 U a zásuvkové lišty ovládané přes LAN. S rostoucími požadavky uživatelů na bezpečnost provozu a spolehlivost instalací roste obliba monitorovacího systému RMS pro kontrolu a řízení vnitřního a vnějšího prostředí rozváděčů (teplota, vlhkost, napájení, přístup, vibrace atd.). Řada malých stojanových rozváděčů Smaract se přes své malé vnější rozměry vyznačuje tuhou konstrukcí, velkým účelně využitelným vnitřním instalačním prostorem a bezproblémovým přístupem ze všech stran. Nově byla tato řada rozšířena o model pro zástavbu serverů a modely s vysokým stupněm elektrického krytí a stíněním proti rušivým elektromagnetickým polím. Vývoj v oblasti venkovních rozváděčů pokročil k nabídce ucelených řešení s výbornou mechanickou odolností, klimatizací a napájením přizpůsobeným požadavkům instalovaného zařízení.

Technický nábytek spolu s přístrojovými vozíky slouží k zařízení velínových pracovišť (řada Dacobas), řídicích center (Elicon) nebo montážních pracovišť (SAM). Zahrnuje rovněž ergonomické modely s výškově přestavitelnou pracovní plochou nebo nástavbu pro snadnou zástavbu měřicí a přístrojové techniky pro pracoviště výstupní kontroly nebo servisu.

Vysokonapěťové zdroje velkých proudů Heinzinger ve standardním nebo zákaznickém provedení jsou určeny pro zkušební pracoviště výrobních podniků a výzkumných ústavů.

(AutoCont Control Systems)

Autocont Control System s. r. o.
Nemocniční 12
701 00 Ostrava
tel. 069/615 24 13-4
consys@autocont.cz
http://www.autocontcontrol.cz

Inzerce zpět