Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Společnost ATS aplikované technické systémy, s. r. o., uspořádala další odborný seminář pro výrobní podniky, tentokrát na téma průmysl 4.0 a smart manufacturing. Tato problematika vzbudila velký zájem u českých i slovenských zástupců společností, jako jsou např. Osram, Continental, Brose, Miele technika, Dura Automotive Systems, Mahle Behr Ostrava či Iveco Czech Republic.
Seminář ATS Knowledge Days se v Novém Jičíně pro velký zájem konal ve dvou dnech, a to 8. a 9. listopadu 2016. Po úvodním slově ředitele společnosti Ing. Vlastimila Rašky následovala přednáška s názvem Průmysl 4.0 a chytré továrny, aneb čtvrtá průmyslová revoluce. Přednáška účastníky semináře provedla jednotlivými fázemi průmyslové revoluce a zavedla je do „průmyslové budoucnosti“, což vyvolalo zajímavou diskusi o tom, jak bude vypadat příští průmyslová revoluce a jaké technologie budou v budoucnosti využívány. Druhá část přednášky byla věnována integrovanému řízení kvality v robotizované automobilové výrobě a posluchače seznámila s projektem implementace softwarového balíku pro průmysl 4.0 a chytré továrny ATS ADOS v nové továrně v Mexiku, kde budou vyráběny nejluxusnější vozy značek Infinity a Mercedes Benz.
Další prezentace patřila softwaru LabView (NI). Prostředí LabView se používá pro tvorbu těch nejnáročnějších aplikací pro měření a řízení vestavěných systémů a pro testování. Zástupce jednotlivých firem zaujala možnost správy receptur a také provádění operátorů krok za krokem výrobním procesem, což snižuje náročnost zaškolování nových pracovníků. Součástí programu akce byla také přednáška o výrobních informačních systémech MES, kde se firma ATS podělila o zkušenosti se zaváděním tohoto systému u předního světového výrobce nealkoholických nápojů. Díky výrobním informačním systémům MES lze monitorovat výrobní linky či počítat rozhodující výkonnostní parametry KPI, kam patří i celková efektivita zařízení (OEE).
Systémy MES již mnoho let úspěšně používají jak malí lokální subdodavatelé, tak i koncoví producenti z automobilového průmyslu, letectví, potravinářství či zdravotnictví. Mnoho z nich se spolupodílí na vývoji a pomáhá určovat trendy, přičemž vnáší do produktu své osvědčené postupy (tzv. best practices). Zejména možnost získat toto cenné know-how rozhodlo zřejmě i o tom, že někteří z návštěvníků semináře projevili zájem o pilotní projekty ve svých provozech.
Za velmi pozitivní lze považovat skutečnost, že každá přednáška vyvolala mnoho diskusí, otázek a podnětů. O tématu se intenzivně hovořilo i během přestávek, což vedlo k výměně mnoha zkušeností. Určitě je v zájmu celého spektra uživatelů, aby podobné semináře, které představují odborné kvality prezentující se společnosti, umožňovaly srovnání možností firem na současném trhu informačních systémů.
(RA)