Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Letošní konference ARC Industry Forum Europe, která se bude konat 5. a 6. března 2014 v Amsterdamu, bude trochu jiná než předchozí akce Process Management Academy, na jejichž tradici navazuje. Podle nové koncepce se zaměří na široké pole témat zajímavých pro koncové uživatele z oblasti výroby s kontinuálními, dávkovými, hybridními i diskrétními výrobními procesy, tedy nikolik jen na procesní výrobu, jako v předchozích letech.
Letošní konference ARC Industry Forum Europe se dotkne zejména těchto témat:
- nové problémy v oblasti kybernetické bezpečnosti,
- integrované inženýrské prostředí,
- optimalizace spotřeby energie,
- bezpečnost procesní výroby,
- software po správu výrobních prostředků, pro simulaci a virtuální výrobu a pro správu životního cyklu zařízení.
Na dvoudenním fóru vystoupí analytici ze společnosti ARC a další odborníci na průmyslovou automatizaci, kteří budou hovořit o trendech v oboru, uvedou příklady úspěšných a zajímavých projektů a podělí se s účastníky o své zkušenosti v plenárních přednáškách a seminářích. Fórum je také příležitostí pro koncové uživatele a zástupce inženýrských firem z oblasti automatizace pro navázání kontaktů, výměnu myšlenek a sdílení zkušeností.
Komu je akce určena?
Fórum je určeno zejména pro ředitele firem, technické a výrobní náměstky a manažery, pro vedoucí závodů a provozů, ale také pro všechny odborníky na průmyslovou automatizaci a informační techniku, integraci systémů, řízení výroby a dodavatelských řetězců, údržbu, vývoj automatizovaných strojů a zařízení, řízení kvality výroby a zajištění bezpečnosti.
Součástí fóra budou kromě plenárních přednášek také semináře, které dají účastníkům širší možnosti diskutovat o trendech vývoje. Plánovány jsou tyto semináře:
Kybernetická bezpečnost
Největší petrochemická firma na světě, Saudi Aramco, byla v srpnu 2012 zasažena počítačovým virem. Virus se do firemního systému dostal zvnějšku, rozšířil se celou interní sítí a zasáhl přibližně 30 000 pracovních stanic. Všechny pracovní stanice musely být postupně odvirovány a znovu uvedeny do provozu. Zaměstnanci se do práce mohli vrátit až za několik dnů. Jako preventivní opatření firma zakázala přístup do podnikové sítě na dálku z prostředí internetu.
Průmyslové řídicí systémy jsou stále více navzájem propojeny. Roste počet strojů, regulátorů, snímačů a akčních členů, které ke komunikaci využívají běžné komunikační sítě. Propojení pomáhá zvyšovat produktivitu výroby či optimalizovat spotřebu energie, ale také zvyšuje citlivost ke kybernetickým hrozbám. Pro zajištění úplného zabezpečení průmyslových závodů před kybernetickými útoky zvenku i zevnitř musí být zajištěna simultánní ochrana na všech úrovních řízení – od dispečerského pracoviště až po úroveň řízení provozu a od řízení přístupu až po ochranu proti kopírování programů.
Základní témata k diskusi jsou:
- aktuální rizika a hodnocení slabých míst,
- implementace zabezpečení dat a komunikace v příkladech (best practices),
- identifikace virů a kontrola integrity softwaru v citlivých aplikacích,
- mezinárodní standardizace v oblasti zabezpečení dat a komunikace v průmyslu.
Inženýrské prostředí pro konstruktéry strojů a zařízení
Nabídka softwaru pro konstruktéry rok od roku roste. Inženýrské vývojové nástroje ale trochu pokulhávají za trendem integrace aplikací, jak je známa z kancelářských softwarových produktů. Mnohé inženýrské nástroje jsou využitelné jen pro jednu oblast konstrukce a nejsou kompatibilní s dalšími nástroji od jiných firem. Avšak situace se mění a na trhu se objevují dodavatelé, kteří se snaží tyto hranice překonat a vytvořit jednotné, společné rozhraní pro všechny úlohy, od konfigurace pohonů, přes programování PLC až po návrh HMI. Jsou tyto integrované nástroje skutečně tak efektivní, jak o nich jejich dodavatelé hovoří? Jaké jsou výhody práce v jednotném, integrovaném prostředí? Jaké jsou výhody opětovného užití jednou navržených objektů?
Cloud computing a virtualizace
Cloud, privátní cloud a virtualizace jsou prostředky pro zvýšení rychlosti, zlepšení flexibility a snížení nákladů na informační techniku. Jak zavést cloud computing a virtualizaci ve výrobním prostředí tak, aby to bylo užitečné, výhodné a bezpečné? Jsou automatizační technici připraveni diskutovat o tom s odborníky na informační systémy? Na tomto semináři vystoupí uživatelé, kteří už v této oblasti mají první zkušenosti. Z diskuse mezi dodavateli a uživateli si budou moci zájemci vytvořit názor na to, zda by cloud computing a virtualizace byly přínosem i pro jejich firmu.
Správa výroby, distribuce a spotřeby energie
Za posledních několik let byla správa výroby, distribuce a spotřeby energie (hospodaření s energií; energy management) integrována do architektury řídicích systémů. Uživatelé si vytvořili interní směrnice a referenční postupy. Evropská unie je v tom podporuje regulatorními opatřeními a výrobci nabídkou vhodných produktů. V účinnost vstoupila norma ISO 50001 Systémy managementu hospodaření s energií – Požadavky s návodem k použití. Tento seminář se soustředí zejména na problematiku aktivní správy výroby, distribuce a spotřeby energie, v níž hraje velkou roli automatizace. Diskutovat se bude také o tom, jak optimálně řídit výrobu, distribuci a spotřebu energie v podmínkách nestabilních cen na trhu.
Industrie 4.0
Projekt Industrie 4.0 byl v poslední době námětem mnoha „odborných“ konferencí a fór. Pod pojmem Industrie 4.0 si ovšem každý představuje něco jiného: digitální továrnu, kyberfyzikální systémy, samoorganizující se výrobu, internet věcí a také tzv. čtvrtou průmyslovou revoluci. Střízlivější technici berou projekt Industrie 4.0 jako projekt vytvoření platformy, kde si budou stroje vyměňovat informace s výrobky. Je to spíš postupný vývoj než revoluce. Mnozí odborníci se shodují, že potřebná technika je již k dispozici, ale člověk ji zatím nedokáže v praxi využívat. Seminář představí pohled odborníků ARC Advisory Group na projekt Industrie 4.0. Jejich prezentace bude následována diskusí.
Jak se přihlásit?
(ARC Advisory Group)