Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Aplikace Comfy pro bezpečný a efektivní provoz kanceláří

Klasické kanceláře nepředstavují z epidemického hlediska zásadní problém. Rizikové jsou však sdílené kanceláře a zejména velkokapacitní kanceláře typu open space.

Aplikace Comfy od firmy Siemens pomůže s návratem pracovníků do kanceláří a na sdílená pracoviště, usnadní plánování a zajistí bezpečný a příjemný pobyt na pracovišti. Současně nabízí detailní analýzy, jejichž výsledky lze použít k optimalizaci uspořádání prostor budovy a ke snížení provozních nákladů.

Konfigurovatelná aplikace Comfy díky propojení a vyhodnocování dat pomáhá udržet zdravé a bezpečné prostředí v budovách a zajišťuje efektivní využití kancelářských prostor. Její funkce jsou obzvláště přínosné během epidemií různých respiračních chorob, kdy je v kancelářích nezbytné dodržovat bezpečné odstupy a hygienická nařízení.

Aplikace Comfy pomáhá uživatelům při rezervaci sdílených pracovišť a v případě potřeby napomáhá zachovávat fyzické odstupy prostřednictvím systému rezervace jen některých pracovních stolů. Usnadňuje nalezení stolů, zasedacích místností, prostředků pro dezinfekci a dalšího potřebného vybavení budovy. Pomocí navigace se lze v budově snadno orientovat.

Správcům poskytuje možnost udržovat přehled o obsazenosti kanceláří a předcházet přeplnění prostor. Umožňuje také zobrazení aktuálního pracovního místa jednotlivých pracovníků. Aplikaci lze připojit k již existujícím automatizačním systémům budov a systémům IoT. Tuto funkci je možné využít např. ke zlepšení hygienického standardu zasedacích místností prostřednictvím řízení přísunu vzduchu, filtrace nebo ventilace podle obsazenosti. Aplikace navíc umožňuje komunikaci s pracovníky v budově. Je možné je tak upozornit např. na aktuální nařízení a opatření. Opačným směrem mohou pracovníci zasílat správci budovy třeba požadavky na úklid nebo údržbu.

Analytické funkce dávají správci budovy přehledné agregované informace o využití prostor, podlaží nebo pracovních zón. Vyhodnocuje se míra využití jednacích místností a pracovních stolů a interakce pracovníků. Společnost Siemens již dříve, v polovině loňského roku, oznámila, že aplikací Comfy vybaví na 600 svých firemních lokalit. K aplikaci tak bude mít přístup více než 100 000 zaměstnanců Siemens ve 30 zemích včetně České republiky.

Aplikace Comfy je vhodná pro kancelářské budovy, ve výrobním prostředí je však situace o mnoho složitější. Ale i pro tyto účely nabízí Siemens řešení: o rozšíření SocialDistancing pro simulační nástroj Plant Simulation od firmy Siemens jsme psali v lednovém čísle časopisu: https://bit.ly/2ZnUegX.

Další informace k aplikaci Comfy jsou k dispozici na www.siemens.cz/comfy.

[Tisková zpráva Siemens, 3. 3. 2021.]

(Bk)

Obr. 1. Aplikace Comfy slouží uživatelům i správci budovy k plánování obsazení kanceláří a sdílených prostor, a to i z hlediska bezpečných odstupů