Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Analyzátor CSI 2140 pro vibrodiagnostiku a sledování stavu strojů

Protože více než 50 % mechanických závad způsobuje opotřebení ložisek, je účinné monitorování jejich stavu nejdůležitějším prvkem všech programů zaměřených na zvyšování spolehlivosti výrobních strojů.

 
Společnost Emerson Process Management představila novou generaci přenosného přístroje pro analýzu vibrací strojů CSI 2140 Machinery Health Analyzer (obr. 1), který pomůže odhalit potenciální problémy dříve, než povedou k neplánovaným prostojům. Nový analyzátor byl navržen na základě svého populárního předchůdce, analyzátoru CSI 2130, s novými funkcemi podle požadavků údržbářů. Má čtyři kanály pro sběr dat, komunikaci prostřednictvím WiFi a Bluetoothu a barevný dotykový displej. Umožňuje rychlý sběr dat na pochůzkách, čímž snižuje časovou náročnost této činnosti o 30 až 60 % a zkracuje tak pobyt obsluhy v nepříjemném nebo i nebezpečném prostředí. Nový analyzátor ergonomicky navrženého tvaru je lehčí, aby shromažďování údajů z pochůzek bylo pro uživatele méně náročné. Údaje na obrazovce jsou díky automatickému nastavení jasu dobře čitelné ve tmě i na přímém slunečním světle a ovládací prvky se ve zšeřelém prostředí automaticky podsvěcují.
 
Díky čtyřkanálovému měření s detekcí fáze a tříosému akcelerometru je možné měřit vibrace ložiska ve vodorovném, svislém i axiálním směru současně. Pomocí těchto údajů a s využitím aplikace Emerson PeakVue ™ může údržbář rozpoznat ohrožení ložiska dříve než s jakoukoliv jinou měřicí technikou. Kromě toho má CSI 2140 pokročilou diagnostiku i s nápovědou, která uživatele nasměruje k určení hlavních příčin mechanických závad.
 
Většina systémů pro vibrodiagnostiku vyžaduje pro předání dat z měření do podnikové databáze výrobních prostředků (např. AMS Suite od firmy Emerson) připojení k počítačové síti kabelem. CSI 2140 umí posílat shromážděné údaje bezdrátově přímo z provozu. Technik poté může pokračovat ve své pochůzce bez nutnosti vracet se k PC ve své kanceláři. Naměřené hodnoty jsou ihned k dispozici pro analýzu také všem specialistům oddělení údržby připojeným k počítačové síti kdekoliv v podniku.
 
Analyzátor CSI 2140 uživatelům umožňuje provádět jedno-, dvou- nebo čtyřkanálovou analýzu vibrací, vzájemnou analýzu mezi kanály, analýzu přechodových stavů, strukturní analýzu (dovoluje detekovat rezonance nebo praskliny), monitorování napájecí sítě u elektrických motorů a dále dynamické vyvažování ve čtyřech rovinách. Tím poskytuje kompletní sadu nástrojů monitorování stavu strojů. Nově je k dispozici také bezdrátové rozhraní pro laserové vyvažovačky (obr. 2).
 
Více informací o analyzátoru zájemci získají na http://bit.ly/CSI_2140 nebo www.emersonprocess.cz.
 
(Emerson Process Management)
 
Obr. 1. Nový čtyřkanálový analyzátor vibrací CSI 2140 má ergonomický tvar, malou hmotnost a na jedno nabití baterie může být v provozu až deset hodin

Obr. 2. Analyzátor CSI 2140 lze využít také k vyvažování hřídelí; k laserové vyvažovačce jej lze připojit bezdrátově