Aktuální vydání

celé číslo

06

2023

Automatizace v chemii a petrochemii

Hladinoměry a průtokoměry, analyzátory tekutin a plynů

celé číslo

AMPER 2000

Automa 3/2000

(Bk)

AMPER 2000

Ve dnech 19. až 21. dubna 2000 se bude na pražském Výstavišti v  Holešovicích konat osmý ročník veletrhu AMPER. Mnozí si jistě kladou otázku, proč se tento veletrh přestěhoval ze Strahova do Holešovic. Na to a na mnoho dalších otázek nám odpověděla Ing. Daniela Chvojková, obchodní ředitelka pořádající veletržní správy TERINVEST.

Obr. 1.

Paní inženýrko, nejvýraznější novinkou letošního veletrhu AMPER je bezesporu to, že se přestěhoval ze Strahova na holešovické Výstaviště. Můžete stručně říci, proč se tak stalo a co to bude pro veletrh AMPER znamenat?
Kauza konání našich veletrhů na Strahově se táhne již od začátku loňského roku. Výsledkem téměř ročních jednání nakonec bylo to, že nám Rada zastupitelstva hl. města Prahy neprodloužila smlouvu o pronájmu strahovského areálu. Proto jsme museli hledat jiné prostory. Možnost uspořádat tuto akci na holešovickém Výstavišti, které má svoji stoletou tradici, vyplynula jako jediné řešení ze všech možných variant. Změnil se také termín konání veletrhu, ale s jeho posunutím na počátek dubna jsme tak jako tak počítali kvůli termínu konání veletrhu Hannover Messe.

Ovlivnila změna umístění veletrhu, která se uskutečnila na poslední chvíli, počet vystavovatelů? Kolik jich letos bude a na jaké ploše budou vystavovat?
Plocha holešovického Výstaviště je menší, než byla výstavní plocha našeho veletrhu na Strahově. Aby vystavovatelé zmenšení plochy nepocítili, bude se jeho část konat také v mobilních montovaných halách, které budou postaveny před vchodem do Průmyslového paláce i před oběma jeho křídly. Veletrh se samozřejmě uskuteční i v celém Průmyslovém paláci, ve všech Křižíkových pavilónech a v Malé sportovní hale. Tím se v podstatě dosáhne stejné kapacity, jaká byla na Strahově.

Je jisté, že každá změna je určitým rizikem, ale v současné době (30. 3. 2000), přibližně tři týdny před veletrhem, je přihlášeno 670 vystavujících firem, které zaujímají čistou výstavní plochu čtrnáct tisíc čtverečních metrů. To nás přesvědčilo o tom, že přemístění veletrhu zájem vystavujících firem nijak neovlivnilo, mnohé firmy to naopak přivítaly, protože holešovické Výstaviště je blíž centru Prahy a je lépe dostupné prostředky MHD než Strahov. Čeho se trochu obáváme, je dopravní průchodnost pro individuální dopravu. Jednáme proto s Dopravními podniky hl. m. Prahy a Policií ČR o zřízení záchytného parkoviště na Letenské pláni, odkud bude zavedena nepřetržitá kyvadlová doprava přímo do areálu Výstaviště. Parkovací plochy v okolí Výstaviště totiž zřejmě nebudou zájmu návštěvníků stačit. AMPER je odborný veletrh a navštěvují ho převážně manažeři a odborní pracovníci z celé republiky i ze světa, kteří jsou zvyklí přijet vlastním automobilem.

Veletrh AMPER má v podtitulu kromě elektroniky, elektrotechniky a osvětlovací techniky také automatizační techniku. Které významné firmy z tohoto oboru se veletrhu zúčastní? Máte zprávy o tom, chystají-li na veletrh nějaké zajímavé novinky?
Významných firem z oboru automatizační techniky bude na veletrhu AMPER nemálo. Mnohé se ho účastní již tradičně, některé zde letos budou poprvé. Z nich je třeba na prvním místě jmenovat firmu Rockwell Automation. Přehled některých novinek, které budou na veletrhu představeny, jsme s kolegyní připravily jako přílohu tohoto článku.

Většina firem oboru automatizační techniky bude soustředěna do Křižíkových pavilónů E a D.

AMPER rozšířil svou prezentaci na internetu. Co všechno bude na internetových stránkách www.amper.cz k vidění a přečtení?
V současné době jsou tam především informace pro vystavovatele: ceník, organizační pokyny atd. Každý týden aktualizujeme seznam přihlášených vystavovatelů. Před veletrhem seznam doplníme dalšími informacemi o vystavujících firmách. Budou k dispozici plánky, čísla stánků a umístění firem.Vystavovatelé budou mít možnost na našem serveru umístit i svoji vlastní prezentaci. Návštěvníci budou informováni také o dopravě na veletrh, o ceně vstupenek, o doprovodném programu atd. Bude tam samozřejmě i vyhodnocení soutěže o Zlatý AMPER a informace z konference, kterou bude v rámci veletrhu pořádat Asociace výrobců rozváděčů AVER. V pravém křídle Průmyslového paláce bude konferenční místnost, ve které bude probíhat nejen již výše zmíněná konference, ale bude zde možné uspořádat i firemní přednášky a prezentace.

Obr. 2.

Veletrh AMPER je nejvýznamnější veletrh ve svém oboru v České republice a jeden z nejvýznamnějších veletrhů elektrotechniky a elektroniky ve střední Evropě. Co budete dělat pro to, abyste svou mezinárodní prestiž udrželi a upevnili?
Naším cílem je poskytovat vystavovatelům a návštěvníkům co nejkvalitnější služby. Možná to zní jako fráze, ale pro nás to není jen heslo, ale skutečný cíl našeho úsilí.

Rozšiřuje se naše spolupráce se zahraničím. Máme zastoupení ve Velké Británii, aktivní jsou naše pobočky v Polsku a v Itálii. Spolupracujeme také s hospodářskými komorami, ambasádami a zahraničními časopisy.

Ze zahraničí se zde bude prezentovat na 90 firem ze Slovenska, Polska, Velké Británie, Itálie, Německa, Rakouska, Francie, Řecka, Nizozemí, Švýcarska a Rumunska. Nejvzdálenější vystavovatelé přijedou z Jihoafrické republiky.

Na závěr jedna otázka, která na první pohled vypadá jednoduše: kdy a kde bude AMPER 2001?
AMPER v roce 2001 se bude s největší pravděpodobností konat opět na Výstavišti v Holešovicích v Praze ve dnech 3. až 6. dubna. Bude tedy opět čtyřdenní – letos jsme ho z organizačních důvodů museli zkrátit na tři dny. Uvažovali jsme také o přemístění veletrhu mimo Prahu, ale nakonec jsme jako optimální variantu vybrali Holešovice. A protože zájem vystavovatelů potvrzuje, že jsme se rozhodli správně, nehodláme toto rozhodnutí ani v příštím roce měnit.