Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Allen-Bradley – století kvality

číslo 1/2004

Allen-Bradley – století kvality

Před sto lety, 12. prosince 1903, založili dva přátelé, Lynde Bradley, elektrotechnik a vynálezce, a dr. Stanton Allen, podnikatel a obchodník, v městečku Milwaukee ve Wisconsinu firmu Compresion Rheostat Company. V roce 1904 přibyl do společnosti tehdy devatenáctiletý Lyndeho bratr Harry Bradley. Firma začala výrobou kontrolérů pro pohony jeřábů v licenci AEF. Když v roce 1910 spolupráce s AEF skončila, Compresion Rheostat Company se změnila ve firmu Allen-Bradley Company.

V roce 1910 přišel k firmě mladý inženýr a konstruktér F. F. Loock. Brzy se stal platným členem týmu – nikoliv však jako konstruktér, ale jako velmi schopný obchodník. Zůstal u firmy 57 let, vybudoval její úspěšnou obchodní strategii a postupně se vypracoval až na prezidenta společnosti.

Ve dvacátých letech minulého století byly „hitem„ firmy součástky pro rádiovou techniku a stavebnice rádiových přístrojů pro domácí kutily. Konec těchto let však znamenal také konec úspěšného rozvoje. Zatímco ještě v roce 1929 byl obrat firmy tři miliony dolarů, v roce 1932 hospodařila firma s obratem 863 tisíc dolarů a se ztrátou 350 tisíc dolarů. Počet zaměstnanců se snížil z 800 na 550.

Těžké období hospodářské krize však neznamenalo definitivní konec firmy. Její vedení vsadilo na technické inovace. A právě v té době vzniklo množství nových výrobků, jejichž uvedení na trh ve třicátých letech dvacátého století vyvedlo firmu z hospodářských potíží.

Dne 8. února 1942 zemřel Lynde Bradley. Novým prezidentem firmy se stal Harry Bradley.

V období druhé světové války se ve firmě Allen-Bradley pracovalo na tři směny sedm dní v týdnu. Osmdesát procent výroby bylo určeno na vojenské účely nebo pro potřeby válečného průmyslu. Kromě již zmíněných součástek pro elektrotechniku a rádiovou techniku se objevily první průmyslové automaty (1944).

V roce 1947 odstoupil z pozice prezidenta společnosti Harry Bradley a na jeho místo nastoupil již zmíněný F. F. Loock.

Počátkem padesátých let začala firma vyrábět i součástky pro televizní techniku a především feritové magnety, které byly v sortimentu firmy až do osmdesátých let minulého století.

V šedesátých letech bylo postupně budováno nové výrobní centrum společnosti. Dne 31. října 1962 rozsvítil Harry Bradley osvětlení věžních hodin nového výrobního závodu. Věž s šestiúhelníkovými hodinami je od té doby jednou z dominant Milwaukee. Účast na slavnosti rozsvícení věže byla jedním z posledních veřejných vystoupení Harryho Bradleye. Zemřel 23. července 1965.

V roce 1967 odstoupil z funkce prezidenta společnosti i F. F. Loock. Nový prezident, Arloe Paul, firmu Allen-Bradley zreorganizoval a vytvořil tři divize: průmyslové řízení, elektronické komponenty a speciální výroba. V roce 1969 vznikl první výrobní závod mimo USA, a to ve Velké Británii.

Za působení dalšího prezidenta, Tinyho Radera (1970–1979), firma koupila několik menších firem s cílem posílit především svoje postavení v oblasti průmyslové automatizace a řízení pohonů. V roce 1970 byl firmou Allen-Bradley vyroben první programovatelný automat a v roce 1979 vznikla sběrnice DataHighway k propojení PLC a osobních počítačů do sítě.

V roce 1985 koupila firmu Allen-Bradley společnost Rockwell International. Po začlenění Reliance Electric k firmě Rockwell International vznikl v roce 1995 základ silné skupiny vyrábějící prostředky průmyslové automatizace. Zaměření na automatizaci nakonec u firmy Rockwell International převážilo a po prodeji aktivit v oblasti avioniky vznikla v roce 2001 firma Rockwell Automation. Sídlem Rockwell International a později Rockwell Automation je od roku 1999 Milwaukee, „rodiště“ firmy Allen-Bradley.

Jméno dr. Allena a bratří Bradleyových však nežije jen v názvu jedné z obchodních značek, pod nimiž jsou dodávány výrobky firmy Rockwell Automation. Je nutné se zmínit i o jejich přínosu k pojetí demokratického kapitalismu, na jehož základě budovali svůj podnik a přispívali i k rozmachu celého regionu. Dodnes působící nadace Bradley Foundation je známa podporou projektů, které pomáhají rozvoji společnosti složené ze svobodných, osobně zodpovědných jedinců.

(Bk)

Inzerce zpět