Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

AEG Power Solutions používá software pro návrh kabelových svazků EPLAN Harness proD

Společnost AEG Power Solutions se sídlem v německém městě Belecke vyrábí mj. špičkové invertory pro solární panely a nepřerušitelné napájecí zdroje (UPS). V obou případech jde o značně standardizované výrobky s minimálními požadavky na individuální zákaznické úpravy, a proto AEG Power Solutions při jejich montáži využívá standardizované kabelové svazky.

 
Kabelové svazky totiž mají mnohé výhody – umožňují optimálně využít vnitřní prostor, celá kabeláž může být namontována velmi rychle, minimalizují riziko nesprávného propojení a rovněž jsou výrazně přehlednější. Kabelové svazky tak poskytují elektrickým zařízením prostor a řád.
 
AEG Power Solutions začlenilo do svého vývojového a výrobního prostředí software EPLAN Harness proD, určený právě k navrhování a dokumentaci kabelových svazků. Využitím Eplan Harness proD se společnosti podařilo dosáhnout větší efektivity při vývoji nových výrobků i úpravách již existujících. Zatímco bez tohoto softwaru trval návrh kabelových svazků přibližně šest týdnů, nyní stačí jeden až jeden a půl týdne. A co je pro vývojové pracovníky nejdůležitější, konstrukci kabelových svazků lze v průběhu sestavování celého projektu upravovat jednoduše, bez zbytečné ztráty času: jestliže se změní jednotlivá zařízení, pomocí myši se propojí a software zařídí zbytek. Eplan Harness proD totiž používá zcela intuitivní metodu v trojrozměrném prostoru (point-and-click), která tento postup umožňuje.
 
U nepřerušitelných zdrojů napájení (UPS) je samostatně realizována silová kabeláž, která musí být schopna přenášet velké proudové zátěže, a kabeláž řídicí elektroniky, jež propojuje řídicí a měřicí desky a může obsahovat až stovku propojení. Protože řídicí a měřicí desky jsou výklopné, musí být kabelové svazky delší, aby jejich pohyb umožnily. Software Eplan Harness proD plně podporuje i tyto požadavky a navíc automaticky vytváří kusovník, včetně délek jednotlivých kabelů. 3D schémata kabelových svazků jsou dále automaticky převedena do 2D výrobních výkresů.
 
V minulosti bylo nutné každý nový produkt nejprve plně vyvinout jak po mechanické, tak i po elektrotechnické stránce. Na základě výkresů byl vyroben prototyp, do kterého byly ručně instalovány kabelové svazky, a všechny informace o typech kabelů, jejich délce a požadovaných konektorech byly manuálně zaznamenány podle skutečného provedení v prototypu do poměrně rozsáhlé excelové tabulky. Jestliže se vyskytly požadavky na změnu, proces vývoje se zastavil do té doby, než oddělení nákupu sehnalo všechny požadované komponenty, a teprve pak bylo možné znovu vytvořit kabelové svazky na prototypu. Zpoždění obvykle trvalo několik dnů.
 
V současné době se konstruktéři při realizaci změn mohou spolehnout na schopnosti Eplan Harness proD. Používá se vytvořený 3D model kabelových svazků, který je možné modifikovat a upravovat pomocí myši. Eplan Harness proD je otevřený i k ostatním systémům počítačové podpory mechanického a elektrického konstruování (CAD), od kterých dokáže přebírat aktuální stav dokumentace a automaticky zajišťuje, aby jakákoliv změna v mechanické či elektrotechnické konstrukci byla ihned zohledněna v dokumentaci kabeláže. Vývoj je tak mnohem rychlejší.
 
Firma AEG Power Systems prodává své výrobky po celém světě. Software Eplan jí umožňuje efektivně spravovat a vytvářet dokumentaci k výrobkům, která může být využita jako podklad pro nezávislé výrobce kabelových svazků a popř. může být rychle modifikována do patřičné jazykové verze. Eplan Harness proD také umožnil, aby byl vnitřek UPS nebo invertorů solárních článků přehledně uspořádán. „Přehlednost je zásadní pro první dojem. Když otevřu zařízení a vevnitř je chaotická změť drátů, nepřidá mi to na důvěře k jeho výrobci,“ komentuje Olaf Linke z AEG Power Solutions. Dobře navržené kabelové svazky také pomáhají při transportu zařízení – vše je na svém místě, nic se nepohybuje a ani běžné otřesy při dopravě nemohou zařízení poškodit.
 
Využití softwaru Eplan Harness ProD přineslo společnosti AEG Power Solutions nejen výrazné zkrácení doby vývoje kabelových svazků, ale i podstatný nárůst produktivity ve vlastní výrobě.
 
Obr. 1. Návrh kabelových svazků v Eplan Harness proD
Obr. 2. Kabelové svazky se konstruují ve 3D; z prostorového schématu software automaticky vytvoří 2D výrobní výkresy