Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Acronis Cyberthreats Report: 2021 bude rokem vydírání a útoků na poskytovatele služeb

Firma Acronis představila svou studii Acronis Cyberthreats Report: podrobný přehled aktuálních hrozeb, které nás čekají v letošním roce. V souvislosti s pandemií covidu-19, která zesílila existující bezpečnostní rizika, varuje Acronis pro tento rok před agresivní kybernetickou kriminalitou zaměřenou zejména na šifrování a úniky dat. Mezi zeměmi s největší penetrací zaznamenaných hrozeb uvedenými ve studii se ocitla i Česká republika.

Hlavní hrozbou zůstává ransomware, především kmen Maze, který byl v roce 2020 zodpovědný za téměř polovinu případů. Acronis Cyberthreats Report poukazuje na snahu kybernetických útočníků maximalizovat finanční zisky. Už jim nejde jen o zašifrování (a popř. odšifrování po zaplacení výkupného), ale data záměrně zcizují, včetně těch citlivých, a jestliže oběť nezaplatí, soubory veřejně publikují.

Analytici společnosti Acronis zjistili, že v uplynulém roce unikla data po ransomwarovém útoku více než tisíci společností. A to je trend, který bude v nynějším roce zesilovat a stane se primární taktikou počítačových útočníků.

Mezi nejzajímavější zjištění studie Acronis patří:

  • Budou se stupňovat útoky proti vzdáleným pracovníkům. Celkem 31 % organizací zapojených do studie detekovalo v roce 2020 každodenní útoky. Navíc četnost útoků na pracovníky pracující z domova v roce 2021 dále poroste, protože systémy mimo firemní strukturu lze snáze napadnout, a přitom poskytují přístup k datům organizace.
  • Ransomware bude hledat nové oběti, útoky budou automatizovanější. Spíše než na plošné útoky se útočníci soustředí na cíle s potenciálem vyšší návratnosti jejich úsilí. Průnik do sítě, která spravuje data více organizací, je určitě ziskovější než napadání systémů jednotlivých firem. Takže i když se malé společnosti mohou také stát obětí útoků, cennějšími cíli budou cloudová prostředí a poskytovatelé řízených služeb, protože jejich systémy umožňují přístup k datům mnoha klientů.
  • Tradiční antivirová řešení budou oslabovat. Potřeba blokování nového malwaru činí z tradičních antimalwarových řešení systémy, které rychle zastarávají. Průměrná životnost malwarového vzorku je dnes 3,4 dne. S využitím automatizace počet malwarových vzorků prudce poroste. Organizace proto budou potřebovat najít nový přístup k ochraně – samostatná bezpečnostní či zálohovací řešení nebudou stačit.
  • Zajímavým zjištěním studie Acronis je postavení českých organizací co do zaznamenaných útoků – v srpnu minulého roku bylo v ČR např. detekováno 611 malwarových vzorků na 1 000 klientů, což byl devátý nejvyšší údaj z 25 sledovaných zemí.

A co se týče procenta blokovaných URL stránek, s 10,4 % se ČR objevila na dokonce třetím místě, za USA a Německem.

Studie Acronis Cyberthreats Report 2020 je postavena na údajích o skutečných útocích a hrozbách, které poskytlo centrum Acronis Cyber Protection Operations Centers (CPOCs), jež nepřetržitě monitoruje a vyhledává kybernetické hrozby. Data s údaji o malwaru byla sbírána mezi červnem a říjnem 2020 na 100 000 unikátních koncových stanicích po celém světě, jež jsou chráněna řešením Acronis Cyber Protect uvedeným do praxe v předcházejícím roce.

Přístup ke kompletní studii (v angličtině) zájemci najdou na https://bit.ly/3n0QJ9k.

(Acronis)