Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Společnost Acronis oznámila uvedení nové verze softwaru Acronis Cyber Protect 15, který integruje zálohování, disaster recovery, novou generaci ochrany proti malwaru a nástroje pro správu koncových zařízení – vše v jednom uceleném řešení. Integrace eliminuje komplikovanou správu oddělených bezpečnostních produktů a zlepšuje ochranu dat a jejich dostupnost.
Acronis Cyber Protect 15 přichází v době, kdy podniky řeší ochranu svých dat a infrastruktur ohrožených v důsledku intenzivní práce na dálku. Pro studii Acronis Cyber Readiness Report firma oslovila 3 400 organizací a vzdálených pracovníků po celém světě a zjistila, že 92 % podniků muselo domácím uživatelům poskytnout nástroje pro spolupráci, ochranu soukromí a kyberochranu koncových zařízení.
Hlavním problémem je to, že se ve firemních sítích často využívá několik různých řešení, jež jsou nákladná, časově náročná na správu a provozně komplikovaná. Jejich nedostatečná integrace navíc vytváří mezery v obraně před kybernetickými útočníky. Studie také zjistila, že hackeři cílí na vzdálené pracovníky nejčastěji s pomocí phishingu, útoků DDoS a útoků na videokonferenční aplikace.
Útoky na videokonferenční aplikace
Celkem 39 % oslovených společností zažilo v průběhu posledních tří měsíců útok na svůj videokonferenční systém využívající aplikace typu Zoom, Cisco Webex a Microsoft Teams. Například firma Cisco nedávno ohlásila zranitelnost ve své aplikaci Webex, která útočníkům umožňovala otevírat, číst a krást potenciálně cenný či rizikový obsah. Acronis Cyber Protect však ochránil aplikaci Webex ještě dříve, než firma Cisco vydala záplatu.
Ransomware
Počet malwarových útoků ransomwarem rovněž vzrostl: 31 % společností ohlásilo každodenní útoky a polovina (50 %) pocítila takový útok alespoň jednou týdně. V červenci např. přední dodavatel techniky pro GPS zaplatil zřejmě 10 milionů dolarů v souvislosti s útokem ransomwarem WastedLocker1). Podle nezávislého testování organizacemi AV-Test a Virus Bulletin detekoval Acronis Cyber Protect 100 % malwarových útoků s nulovým výskytem falešných pozitiv. Kdyby zmíněný dodavatel měl řešení Acronis, nikdy by o svých 10 milionů dolarů nepřišel.
Operační centra Acronis Cyber Protection zjistila, že 35 % koncových zařízení zákazníků bylo vystaveno malwarovým útokům, které probíhaly až do okamžiku implementace Acronis Cyber Protect.
Phishing
Phishingové útoky jsou na historických maximech, což není překvapující, když pouze 2 % firem zvažují filtrování URL ve své kybernetické strategii. To činí zranitelnějšími zejména domácí uživatele – Acronis zjistil, že přibližně 10 % uživatelů během května, června a července kliklo na nakažené stránky.
Řešení
Tato zjištění společně s dalšími průzkumy ilustrují důvod, proč organizace potřebují řešení kybernetické ochrany, které redukuje složitou správu a zlepšuje bezpečnost zejména v prostředí se vzdálenými pracovníky. Takováto řešení musí být nákladově efektivní a obsáhnout i pracovníky v domácích kancelářích.
„Svět kybernetických hrozeb se v posledních letech dramaticky změnil – a zejména v posledních šesti měsících. Tradiční samotný antivirus a samotné zálohování již nejsou schopné ochránit proti moderním hrozbám,“ řekl Sergej Beloussov, zakladatel a ředitel společnosti Acronis. „Organizace, které modernizují své systémy integrovanými bezpečnostními nástroji, nezískávají jen vyšší úroveň zabezpečení, ale také snižují náklady a zvyšují svou produktivitu. Automatizace a jednoduchá správa v Acronis Cyber Protect 15 znamená, že minimalizovat rizika a výpadky a zároveň zvyšovat efektivitu IT týmu může nyní každá společnost.“
S Acronis Cyber Protect 15 a jeho unikátní kombinací ochrany dat a kybernetické bezpečnosti (včetně behaviorální detekce postavené na umělé inteligenci, která je schopná zastavit i útoky zero-day a zajistit filtrování URL, hodnocení zranitelností, ochranu videokonferencí a automatizovaný patch management) mají organizace k dispozici moderní ochranu proti kybernetickým hrozbám a přitom jistotu rychlé obnovy svých dat. Na základě aktuální úrovně kybernetických útoků je Acronis Cyber Protect schopen každoročně zastavit útoky ve výši 150 milionů dolarů v přímých ztrátách – nepočítaje v to ztrátu dobré pověsti a důvěryhodnosti napadených firem.
Více informací zájemci najdou na www.acronis.com a www.acronis.cz.
(Acronis)
Obr. 1. Přehledná obrazovka systému Acronis Cyber Protect 15