Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

AC 800M Compact

Snaha o efektivní využití prostředků je průvodním znakem současné doby. Když společnost ABB uvedla na trh svůj distribuovaný řídicí systém (DCS) typu 800xA, inženýři a montéři ocenili jeho flexibilní použití, rychlou a jednoduchou montáž na lištu DIN i na panel a integrovanou základnu podporující týmový vývoj a údržbu řídicích programů. Tato základna zahrnuje i vizualizační systém (HMI) a informační rozhraní. Pro jednodušší nebo menší systémy je však platforma DCS příliš složitá a nákladná. Vývojáři proto hledali způsob, jak použít stejné technické prostředky i pro systémy založené na PLC. Výsledkem jejich snažení je systém, který nese název Compact.
 
Produkty Compact (obr. 1) zahrnují:
 • plnohodnotný, předinstalovaný vizualizační software Compact HMI dodávaný s PC,
 • novou řadu operátorských panelů Panel 800 s vysokým rozlišením a buď s dotykovou obrazovkou, nebo klávesnicí, rozhraním USB a rozsáhlou podporou komunikace,
 • škálu centrálních procesorových jednotek AC 800M pro PLC,
 • signálové moduly S800 a S800L,
 • inženýrské prostředí Compact Control Builder.
Signálové moduly S800L umožňují vhledem ke své montážní hloubce 59 mm zvláště úspornou instalaci, třeba i na víko panelu. Klasické moduly řady S800 jsou také ve verzi Ex pro výbušné prostředí v provedení s integrovanými bariérami. Díky modemům pro Profibus a standardům GSD a FDT/DTM mohou být použity s téměř jakýmkoliv řídicím systémem.
 
Inženýrské prostředí Compact Control Builder je určeno k vytváření logických, sekvenčních a regulačních aplikačních programů podle standardu IEC 61131-3 pro centrální jednotky řady AC 800M a pro komunikační moduly. Podporuje plnou redundanci a vytváření knihoven funkcí. Funkce export-import umožňuje několika projektům sdílet programy a knihovny. Zálohování projektu je doplněno možností uložit vytvořený program na kartu Compact Flash, a tu pak vložit přímo do slotu v centrální jednotce. Výhodou je, že aplikační program lze podle potřeby obousměrně přenášet mezi systémy DCS 800xA a Compact Control Builder.
 
Centrální jednotky AC 800M (obr. 2) se vyrábějí s různým výkonem, velikostí paměti a schopnostmi redundance. Jsou již vybaveny rozhraními pro sběrnice komunikačních procesorů (umístěny vlevo) i signálových modulů (vpravo), redundantním rozhraním LAN a dvěma sériovými porty. Umožňují připojit:
 • až dvanáct komunikačních modulů,
 • až dvanáct lokálních modulů vstupů nebo výstupů,
 • až 84 vzdálených signálových modulů a pohonů ABB, připojených optickým kabelem,
 • sběrnici Profibus pro další vzdálené signálové moduly, inteligentní přístroje nebo jiná zařízení,
 • slot Compact Flash pro zálohu nebo distribuci aplikačního programu,
 • zálohovací baterii pro RAM a zálohovací napájecí konektor pro RAM.
Předinstalovaný vizualizační software Compact HMI je možné začít používat bezprostředně po vybalení PC z krabice a nastavení sítě. Díky standardu OPC lze připojovat PLC i aplikace třetích stran. Systém může být konfigurován pro jednoserverové operátorsko-inženýrské pracoviště a nejvýše čtyři klientská operátorská pracoviště. Samozřejmostí je centrální záloha aplikačního programu a podpora redundantní LAN.
 
Hardware společnosti ABB je pro DCS i PLC v zásadě stejný. Rozdíl je v programovém vybavení, které přináší v případě DCS 800xA úspory při tvorbě rozsáhlých aplikačních pogramů, v případě PLC Compact je zase výhodou jednoduchost.
Grzegorz Zahraj,
 
Obr. 1. Integrovaný systém signálových modulů S800L
Obr. 2. Centrální jednotka AC 800M doplněná rozhraními pro sběrnice komunikačních procesorů a signálovými moduly