Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

50 let společnosti Endress+Hauser

číslo 8-9/2003

50 let společnosti Endress+Hauser

Před 50 lety, 1. února 1953, založili švýcarský technik pan Georg H. Endress a německý bankéř pan Ludwig Hauser (obr. 1) v Lörrachu v Německu společnost L. Hauser KG, která se o několik let později přejmenovala na Endress+Hauser GmbH. Obr. 1. Společnost zahájila svou činnost v oboru průmyslové měřicí a automatizační techniky prodejem tehdy nejmodernějších elektronkových kapacitních hladinoměrů.

Nabídka výrobků v oblasti měření výšky hladiny byla brzy rozšířena o další typy snímačů a příslušenství a později také o snímače dalších parametrů, jako např. tlaku, průtoku a teploty, o analyzátory složení kapalin atd. Společnost Endress+Hauser se systematicky proměňovala z firmy specializované na měření výšky hladiny na dodavatele kompletních řešení pro měření a automatizaci v průmyslu (obr. 2).

Současně s rozšiřováním svého sortimentu díky velkému počtu inovací výrobků i služeb objevovala společnost stále další trhy. Prodej a služby, v počátečních letech soustředěné v jižním Německu, byly postupně rozšířeny a v současné době jsou zajištěny ve všech zemích světa (obr. 3). V průběhu posledních deseti let se skupina Endress+Hauser postupně vyvinula v mezinárodního dodavatele automatizačních řešení nabízejícího velké množství snímačů vhodných pro všechny výrobní i zpracovatelské procesy (viz také vložený text Milníky v historii společnosti Endress+Hauser).

Obr. 2.

Kolektiv Endress+Hauser v současnosti

Společnost Endress+Hauser (E+H) je mezinárodní švýcarský rodinný podnik náležející mezi vedoucí dodavatele v oblasti průmyslových měřicích přístrojů a automatizačních řešení na světě. Je organizována jako celosvětová síť právně nezávislých podniků, jejichž aktivity jsou řízeny a koordinovány holdingovou společností se sídlem v Reinachu (Švýcarsko). Společnost E+H je v současné době tvořena 41 prodejními a servisními společnostmi v 38 zemích, 22 výrobními centry v devíti zemích a sedmi správními společnostmi (obr. 4). Ke konci roku 2001 měla společnosti E+H čistý roční obrat celkem 1 062 milionů švýcarských franků (tj. více než 702 milionů eur) a v hlavním oboru svého podnikání zaměstnávala asi 6 000 pracovníků.

Obr. 3.

Široká nabídka Endress+Hauser

Společnost E+H nabízí snímače, přístroje, systémy pro měření výšky hladiny, průtoku, tlaku a teploty, pro provozní analýzu kapalin a pro záznam naměřených hodnot v průmyslu spolu se vzorkovači kapalných médií, systémovými komponeny a v neposlední řadě také technickými službami. Uživatelé v chemickém a petrochemickém, farmaceutickém a potravinářském průmyslu, ve vodárenství i v oboru zpracování odpadních vod, v papírenství, energetice i v ropném a plynárenském průmyslu jsou s výrobky a službami společnosti E+H schopni řídit své výrobní aktivity tak, aby dosahovali optimálního chodu ekonomických a ekologických procesů, šetřili energii a přírodní zdroje a také aby chránili před újmou zdraví osob, životní prostředí i průmyslová zařízení. Obr. 4. Výrobky společnosti E+H jsou proslulé díky jejich vysoké spolehlivosti a dostupnosti, výtečné kvalitě a vždy nejmodernějšímu technickému řešení.

Endress+Hauser v České republice

V České republice (tehdy v Československu) začala společnost E+H podnikat před 35 lety, v roce 1968. V té době v zastoupení různými domácími společnostmi, naposledy firmou Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava. V roce 1992 vznikla samostatná pobočka E+H GmbH v ČR se sídlem v Ostravě. Roku 1997 se přestěhovala do hlavního města Prahy, kde sídlí dosud. V roce 1999 se místní pobočka E+H GmbH změnila ve společnost s ručením omezeným a od roku 2003 je Endress+Hauser Czech s. r. o. (E+H CZ) samostatným prodejním centrem. Obr. 5. Souběžně rostla společnost v ČR i personálně, a to z původních několika málo zaměstnanců na současných již dvacet odborných pracovníků (obr. 5).

Kontakt se zákazníky zajišťují přímo v místě jejich sídla oblastní obchodní zástupci a další podporu získá každý zájemce v centrále v Praze. Technické oddělení se zkušenými pracovníky na pozicích product manager nabízí celkovou technickou podporu a servisní oddělení veškerý servis ve svém servisním středisku i přímo u zákazníků. Obchodní oddělení přijímá objednávky a zajišťuje dodávky produktů až ke koncovému zákazníkovi. Marketingové oddělení připravuje potřebnou dokumentaci, prezentace na veletrzích a výstavách, propagaci v médiích a také odborné semináře a školení, na kterých jsou zákazníci seznamováni s trendy rozvoje výrobků společnosti a novinkami uváděnými na trh i školeni v obsluze přístrojů a zařízení.

(Endress+Hauser Czech s. r. o.)

Milníky v historii společnosti Endress+Hauser
1953 Založena společnost L. Hauser KG v Lörrachu (Německo). Společnost uvádí na trh měřicí přístroje vyrobené anglickým výrobcem Fielden Electronic.
1956 V sortimentu výrobků se objevují první dva měřicí přístroje vyvinuté G. H. Endressem.
1959 Začínající společnost je přejmenována na Endress+Hauser GmbH.
1960 Otevřena první pobočka v zahraničí.
1961 Rychle rostoucí společnost, nyní se 120 zaměstnanci, se stěhuje do nové budovy v Maulburgu (Německo).
1968 Ve Švýcarsku založena Mestra AG, předchůdce nynější E+H Holding AG.
Zřízeno zastoupení E+H v Československu.
1970 Otevřeny pobočky v USA a v Japonsku.
Založen závod na výrobu desek s plošnými spoji s názvem Photo Print Electronic GmbH (ppe).
1971 L. Hauser odchází a rodina Endressů se stává jediným podílníkem.
1976 Společnost E+H se rozšiřuje do nových pracovních oblastí převzetím společnosti Wetzer (záznamy měření) v Pfrontenu (Německo).
1977 Společnost E+H přebírá většinu akcií v závodě Conducta (analytické měření) v Gerlingenu poblíž Stuttgartu (Německo). V Reinachu (Švýcarsko) založena firma Flowtec AG (průtokoměry a měření průtoku).
1980 V Maulburgu postaveno Centrum výzkumu a vývoje E+H.
Prosazuje se mikroelektronika: je uveden první světový spínač polohy hladiny s celkovou vnitřní kontrolou.
1981 Společnost E+H Flowtec AG uvádí s velkým úspěchem na trh svůj první elektromagnetický průtokoměr. E+H Maulburg slavnostně otevírá laboratoř pro tenkovrstvou technologii jako základnu pro novou zájmovou oblast měření tlaku.
1983 Vznikl převratný spínač hladiny Liquiphant pracující na principu vibrující vidličky.
1986 Společnosti E+H Flowtec AG představuje první hmotnostní průtokoměr s rovnými měřicími trubicemi založený na Coriolisově principu a získává cenu za zlepšovací návrh.
1991 Společnost E+H Flowtec AG otevírá centrum pro výrobu průtokoměrů v Cernay (Francie). Společnost E+H Conducta otevírá další výrobní centrum pro pH elektrody ve Waldheimu ve východním Německu.
1992 První certifikace podle ISO 9000.
Na trh jsou uvedeny první přístroje s komunikací prostřednictvím průmyslových sběrnic. Standard, který pomohla vyvinout společnost E+H, umožňuje obousměrný digitální přenos dat mezi snímačem a řídicím systémem.
Společnost E+H má samostatnou reprezentaci v ČR se sídlem v Ostravě.
1993 Ve Weil am Rhein zahajuje činnost prodejní centrum E+H pro Německo a informační centrum pro celou skupinu E+H.
1995 Klaus Endress, druhý syn zakladatele společnosti, přebírá od svého otce, Dr. h. c. George H. Endresse, funkci generálního ředitele.
1996 V Šanghaji (Čína) zahájena výroba hladinoměrů.
1997 E+H Česká republika se stěhuje do Prahy.
1998 Profibus-PA napomáhá průniku techniky průmyslových sběrnic do průmyslové automatizace.
1999 Pobočka společnosti Endress+Hauser GmbH v ČR se mění na společnost s ručením omezeným Endress+Hauser Czech s. r. o.
2000 Otevřeno nové centrum pro výrobu průtokoměrů v Aurangabadu (Indie). Prostřednictvím strategických akvizic v USA a Německu je dále rozšířen obor analytických měření.
2001 Společnost E+H je nyní prezentována na všech pěti kontinentech.
2003 Endress+Hauser Czech s. r. o. se stává samostatným prodejním centrem.

Endress+Hauser Czech s. r. o.
Raiffeisen Centrum
Olbrachtova 9
140 00 Praha 4
tel.: 241 080 450
fax: 241 080 460
e-mail: info@cz.endress.com
http://www.endress.cz

Inzerce zpět