Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

24V napájecí zdroje Sitop smart

číslo 5/2005

24V napájecí zdroje Sitop smart

Společnost Siemens, divize Automatizace a pohony, přišla na trh s novou řadou napájecích jednotek Sitop smart pro jednofázové systémy s napájením 120 nebo 230 V v průmyslových i obytných objektech. Řízené napájecí jednotky o výkonu 2, 5 a 10 A a napětí 24 V mají velmi kompaktní tvar a jejich šířka je zhruba o třetinu menší než u jejich předchůdců.

Obr. 1.

U nových napájecích jednotek byla významně zkrácena doba reakce na přetížení, takže mohou být bez problémů zapojeny i do obvodů s DC/DC měniči a motory. Nové napájecí jednotky mohou při teplotě okolí do 45 °C dlouhodobě dodávat 120 % jmenovitého napájecího výkonu. V případě potřeby lze pomocí potenciometru, umístěného na přední straně jednotky, zvýšit výstupní napětí na 28 V.

Napájecí jednotka o výkonu 2 A je univerzální, zatímco zdroje o výstupním proudu 5 a 10 A jsou k dispozici ve dvou různých provedeních: pro obytné a nebytové objekty je k dostání také verze s kompenzací účiníku, která splňuje zákonné požadavky na připojení k veřejným rozvodným sítím.

Všechny napájecí jednotky prošly rozsáhlou certifikací, např. UL a cUL pro severoamerický trh nebo GL (German Lloyd) pro využití v loďařském průmyslu. Splňují rovněž směrnice ATEX pro využití v prostorech s nebezpečím výbuchu. Zdroje Sitop lze doplnit stejnosměrným UPS a akumulátory pro nepřetržité napájení. Pro ochranu jednotlivých obvodů s napětím 24 V jsou nové napájecí jednotky rozšířeny o diagnostické moduly Sitop select.

Siemens s. r. o., tel.: 233 032 411, e-mail: info@rg.siemens.cz, http://www.siemens.cz/ad