Aktuální vydání

celé číslo

05

2019

komunikace a software pro snímače a akční členy

tlakoměry

celé číslo

Sklad ve Škoda Auto řízen podle principů Průmyslu 4.0

V hlavním výrobním závodě Škoda Auto v Mladé Boleslavi byl otevřen automatický sklad menších dílů (AKL). Řídicí systém zajišťuje, aby byly díly na montážní linky dodávány přesně v tom pořadí, v jakém budou montovány (just-in-sequence). Dva roboty díly naskladňují, dva další se starají o vyskladňování. Otevřením nového skladu pokračuje Škoda Auto v digitalizaci svých výrobních a logistických procesů.

Obr. 1. Manipulace s přepravkami je svěřena robotům

V novém skladu v Mladé Boleslavi se na plochu 2 000 m2 vejde 71 000 přepravek typu KLT. Do 14 metrů vysokých regálů se za hodinu naskladní až 580 těchto malých plastových přepravek. Stejný počet přepravek se za stejnou dobu stihne i vychystat. Použitá automatizační technika zrychluje logistické postupy a zabraňuje chybám.

Srovnatelný automatický sklad menších dílů provozuje Škoda Auto od července ve svém závodě v Kvasinách. V něm je místo pro 45 000 přepravek KLT a v červnu 2018 získal při udělování Evropské ceny za logistiku ELA Cenu odborné veřejnosti.

Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky zdůrazňuje: „. Sklad menších dílů v Mladé Boleslavi je výrazně větší a širší a díky moderní technice v duchu principů Průmyslu 4.0 také optimálně připravený pro budoucí požadavky na výrobu automobilů.“

Michael Oeljeklaus nový automatický sklad menších dílů (AKL) otevřel spolu s Jiřím Cee, vedoucím logistiky značky, a Milošem Kovářem, zástupcem odborů KOVO MB. Operativní provoz běží už od července 2018. Do stavby automatického skladu menších dílů investovala společnosti Škoda Auto zhruba osm milionů eur.

(ev)