Aktuální vydání

celé číslo

03

2019

Veletrh Amper 2019 v Brně

celé číslo

Několik z mnoha novinek na veletrhu Automatica

Hned první den veletrhu Automatica (19. až 22. 6. v Mnichově) byl ve znamení uvádění novinek. Evropskou premiéru měl na tomto veletrhu autonomní dvouruký robot WorkSense W-01 společnosti Epson navržený pro automatizaci komplikovaných operací prováděných na menších součástech. Tento robot, jehož schopnosti byly shrnuty “seeing, sensing, thinking, working” (vidoucí, vnímající, myslící a pracující) je vybaven mnoha senzory od kamer až po snímače síly.

Dvě dánské robotářské firmy na dohled od sebe

Novou řadu kolaborativních robotů (kobotů) typu e-Series představila dánská společnost Universal Robots. Všechny bezpečnostní funkce těchto kobotů byly certifikovány společností TÜV Nord a vyhovují standardům EN ISO 13849-1 a EN ISO 10218-1 (Cat. 3 PLd) pro přímou spolupráci robotů a lidí. V paži kobotu jsou zabudovány senzory síly a krouticího a momentu. Universal Robots je možné navštívit na veletrhu Automatica v hale B4 na stánku 303 a na dohled od ní, ve stánku B4.411 vystavuje jiná dánská společnost, Mobile Industrial Robots (MiR). Jak mi prozradil obchodní manažerem této firmy pro trhy střední a východní Evropy, Jesper Sonne Thimsen, obě firmy byly založeny v dánském městě Odense odborníky ze zdejší technické univerzity. Společnost MiR vystavuje autonomní vedená vozidla pro různé logistické úlohy. Její letošní novinkou mobilní robot MiR500 se zdvihovou nosností až 500 kg, který dokáže automaticky nakládat a přepravovat palety rychlostí až 7,2 km/h.

Integrace robotu do CNC i exoskelety

Společnost Comau představila na tiskové konferenci několik novinek. Jednou z nich je rozhraní Run MyRobot/Direct Control pro přímé připojení kinematiky robotu k ovladačům řídicího systému Sinumerik CNC. Díky tomuto rozhraní jsou pohyby robotu řízeny ze systému Sinumerik, takže odpadá rozváděč pro řízení robotu. Společnost Comau dodá robotickou paži pro zakládání obrobků do obráběcího centra CNC. Společně s paží dodá také kabely, které mohou být přímo spojeny s centrem CNC. Rozhraní Run MyRobot/Direct Control integruje robot přímo do procesu obrábění řízeného systémem CNC.

Comau také rozšiřuje nabídku svým autonomních vedených vozíků Agile, uvádí roboty pro 3D tisk a vstupuje také na trh s robotickými exoskelety, což jsou mechanismy určené k podpoře svalů (obr. 6). Ocení ho dělníci vykonávající náročné práce, jako je montáž, balení, překládání materiálu, lakování a podobně.

 Demonstrator OPC UA

Ve stánku s názvem Demonstrator OPC UA představila výsledky svého společného vývoje dvě odborná sdružení: OPC Foundation a VDMA Robotics+Automation. Týmy složené z odborníků téměř třiceti významných firem (např. ABB, Festo, KUKA, Mitsubishi, Siemens, Zeltwanger, Yaskawa aj.) vypracovaly specifikace (informačních modely), které umožňují začlenit zařízení různých výrobců do jedné výrobní linky. Prostřednictvím těchto modelů jsou zařízení různých výrobců schopny vzájemně komunikovat. Přesvědčit se o tom mohli  návštěvníci veletrhu Automatica na živé ukázce pracovní stanice pro montáž drobných ovládacích prvků, složené z dílů a systémů od více než dvaceti výrobců 

Příští ročník veletrhu Automatica proběhne ve dnech 16. až 19. 6. 2020 v Mnichově.

 

 

 (ev)