Aktuální vydání

celé číslo

11

2018

SPS IPC Drives 2018

Elektrické, hydraulické a pneumatické pohony

celé číslo

Mobilní roboty pro automatizaci vnitropodnikové logistiky ve střední a východní Evropě

Mobilní roboty MiR100 a MiR200 představila dne 28. února v Praze společnost Mobile Industrial Robots (MiR). Roboty s nosností 100 kg (MiR100) nebo 200 kg (MiR200) poslouží pro dopravu výrobků a součástí ve skladech a výrobních provozech. Mohou být snadno osazeny různými moduly včetně zásobníků, polic, zdviží, přepravníků či kolaborativních robotických ramen. Na roboty lze instalovat také tažné zařízení MiRHook, které umožňuje tahat klece, vozíky či palety. Se speciálním hákem přepraví mobilní roboty přepravit až 300 kg (s MiR100) a až 500 kg (s MiR200) nákladu.

MiR100 a MiR200 jsou plně autonomní, mobilní roboty. Dokáží se bezpečně pohybovat okolo lidí a strojů. Roboty MiR se orientují na ploše podle mapy ve své paměti. V mapě jsou vyznačeny překážky, „zakázané“ plochy, nebo místa, kde má robot vydat zvukový signál (např. má-li zahnout za roh, varuje kolemjdoucí). Mapa může být snadno vytvořena podle plánu haly nebo si robot ji vytváří sám při pojíždění po hale.

Integrované senzory a kamery umožňují robotům rychle reagovat na měnící se podmínky ve výrobním prostředí a nalézt vždy tu nejefektivnější cestu do svého cíle. Ovládání mobilních robotů MiR snadno zvládnou i operátoři bez předchozích programátorských zkušeností, a to prostřednictvím uživatelsky přívětivého rozhraní chytrého telefonu, tabletu či počítače. Roboty MiR mohou být snadno osazeny různými moduly včetně zásobníků, polic, zdviží, přepravníků či kolaborativních robotických ramen.

Společnost Mobile Industrial Robots má ve střední a východní Evropě síť svých partnerů. V regionu má devět distributorů a systémových integrátorů, mimo jiné v České republice a Slovensku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Bulharsku. Distributoři a integrátoři nabízejí rovněž technickou podporu při implementaci a zavádění robotů do výroby. V České republice a na Slovensku zastupuje MiR firma Amtech spol s. r.o.

Všechny funkce robotů MiR ukazuje toto video: https://www.youtube.com/channel/UC3MRxsNU6AW_hKdExtnGr1Q