Aktuální vydání

celé číslo

07

2019

Řízení dopravy a budov

celé číslo

Co uvidíte na MSV 2019 v Brně

EPLAN Software & Services                            P 10

www.eplan.cz

V rámci veletrhu MSV 2019 společnost EPLAN představí unikátní přístup pro přípravu technické dokumentace od návrhu zařízení, přes digitální sdílení dat mezi obchodním, technickým, výrobním a servisním oddělením.

Obr. 1. Mezioborové propojení inženýrských činností představí expozice společnosti Eplan

Pomocí nového cloudového řešení EPLAN ePulse a platformy EPLAN budou názorně předvedeny přístupy pro práci s digitálními modely a získání konkurenční výhody díky kvalitně zpracované dokumentaci. Expozice se dále zaměří na procesní přístup ke zpracování zakázky a mezioborové propojení inženýrských činností v souladu s konceptem Industry 4.0. Eplan zve návštěvníky do stánku č. 10 v hale P.Micro-Epsilon Czech Republic, spol. s r. o.          C 54

www.micro-epsilon.cz


 Přední světová firma v oboru senzoriky, Micro-Epsilon, se zaměřuje na spolehlivá, výkonná a jedinečná řešení zejména při požadavku na přesné měření nebo kontrolu. Sortiment zahrnuje snímače pro měření vzdálenosti a profilu, snímače pro bezkontaktní měření teploty a pro rozpoznávání a měření barev.

Obr. 2. Ve stánku společnosti Micro-Epsilon si návštěvníci prohlédnou infračervené kamery

Společnost Micro-Epsilon představí novinky pro přesné měření vzdálenosti, polohy a profilu, dále bezkontaktního měření teploty, detekce barev a průmyslových endoskopů.Na letošním ročníku MSV v Brně budou představeny laserové triangulační snímače optoNCDT řady 1750, které nahrazují již původní řadu optoNCDT 1700. K vidění bude nová řídicí jednotka pro snímače měřící na bázi vířivých proudů eddyNCDT 3060. Dále bude vystavován nový snímač CFO200 pro detekci a rozpoznávání barev a odstínů. Představeny budou také lankové snímače v různých provedeních. 

V oblasti infračerveného měření teploty si návštěvníci prohlédnou mikroskopický objektiv pro měření velmi malých objektů. Dalšími novinkami bude ve stánku infračervené kamery TIM8 a TIM40.


Linde Material Handling                                          A2 52

www.linde-mh.cz

Linde Material Handling představí svá intralogistická řešení včetně automatizace a robotických vozíků. Robotické vozíky Linde pomáhají řešit nedostatek lidí ve skladech, jsou při svém provozu bezpečnější, nedopouštějí se lidských chyb a omylů. Mají tedy zásadní vliv na efektivitu skladování.

Obr. 3. Robotický vozík s prototypem dronu pro provádění inventur

V souladu s požadavky logistiky vyrábí Linde Material Handling všechny druhy vozíků v robotizovaném provedení. Jedná se o elektrické paletové vozíky, vysokozdvižné vozíky, tahače, retraky (vozíky s výsuvným sloupem), i VNA vozíky do úzkých uliček s výškou zdvihu až 12 000 mm.

Robotické vozíky Linde – MATIC pro své navádění nepotřebují žádnou přídavnou infrastrukturu, žádná indukční vedení, ani žádné odrazky. Pohybují se jako autonomní systémy, které porovnávají realitu zjištěnou lidarem s elektronickým otiskem prostředí ve své paměti. O robotických vozících a dalších možnostech automatizace skladů se návštěvníci dozví vše na stánku Linde Material Handling č. 52 v pavilonu A2.


DREAMland                                                                G1 26

www.dreamland-plc.cz

Firma DREAMland se specializuje na průmyslovou automatizaci, zejména na opravy dílů a diagnostiku, dodávky nových a repasovaných dílů a odkup dílů a techniky. Jako jedna z prvních firem přišla na český trh s opravami a dodávkami repasovaných dílů Siemens, Allen Bradley, Omron a dalších značek. Disponuje vlastním opravárenským centrem a skladem o rozloze 1 800 m2, ve kterém je více jak 65 000 položek. Dodává svým zákazníkům nepřetržitě (365/7/24). Služby společnosti DREAMland nyní využívají zákazníci z 86 zemí celého světa.

Obr. 4. Budova společnosti DREAMland v Kosmonosech

Od roku 2017 je firma certifikovaným distributorem kolaborativních robotů od výrobce Universal Robots a od roku 2018 jsme se stali certifikovaným distributorem mobilních průmyslových robotů od výrobce MiR. Tým specialistů DREAMland pomáhá zákazníkům automatizovat a integrovat roboty do jejich provozů. Firma zaměstnává 50 pracovníků.

 

Compas automatizace, spol. s r. o.

Compas robotika, s. r. o.                                             G1 059

 

Letos představí sesterské společnosti Compas automatizace a Compas robotika novinky a trendy v oblasti průmyslové automatizace, výrobního informačního systému, výroby strojů a robotiky. Skupina Compas je generálním dodavatelem investičních výrobních celků. Klíčem k úspěšným zakázkám jsou rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oboru automatizace výrobních procesů a využití IT pro řízení výroby.

Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrnatedy digitalizace výroby. Ve vývoji řešení i konkrétních aplikacích je skupina Compas přední firmou na trhu. Digitální továrna Compas se stane pomyslným digitálním nervovým systémem továrny obchodních partnerů firmy Compas. Do provozů je možné zavést jeden ze dvou konceptů, a buď pro diskrétní nebo pro  dávkovou výrobu.

Chytrá digitální továrna Compas spočívá v aplikaci standardů Industrie 4.0 do podoby „inteligentní“ výroby. Letos poprvé bude ve stánku COmpas k vidění světová premiéra – první výsledky zcela revolučního přístupu k výrobním procesům. Návštěvníci MSV v Brně jsou zváni do stánku, aby si popovídali o všem, co odborníci Compas automatizace Compas robotika umí.


KOBOLD Messring GmbH                                          F 086

www.kobold.com

Společnost KOBOLD Messring GmbH, jedna z předních mezinárodních společností zabývající se výrobou přístrojů, uvedla na trh v poslední době četné novinky. Jednou z nich je nový model teploměru typ MWE. Jedná se o odporový teploměr ve šroubovacím, zásuvném nebo ponorném provedení. Je opatřen robustním pouzdrem vyrobeným z korozivzdorné oceli. Na vyžádání lze dodat teploměr v pouzdře z jiného materiálu. Standardem je senzor Pt100 třída A nebo třída B podle IEC 751. Další třídy i odporový článek jako např. Pt500 a Pt1000 jsou rovněž dostupné. V pouzdru může být umístěn jeden nebo dva senzory. Tento typ teploměru je určen pro měření kapalin a plynů v topenářství, v pecích, ve strojích, v budovách, všeobecné je vhodný pro průmysl

Obr. 5. Nový teploměr typu MWE se hodí pro měření kapalin a plynů v průmyslu, topenářství a v budovách

 

Universal Robots                                                        G1 72, P 096, G1 26

www.universal-robots.com/cs/

Společnost Universal Robots je vedoucím globálním dodavatelem kolaborativních robotů a zpřístupňuje robotickou technologii podnikům všech velikostí a v jakémkoli odvětví́. Dánská́ společnost se sídlem v Odense si podmanila svět jedinečnými průmyslovými kolaborativními roboty (koboty), které́ optimalizují výrobu na stále rostoucích trzích. Nabídkou uživatelsky přístupných a cenově dostupných robotů tak Universal Robots snižuje automatizační́ bariéru umožněním automatizace v oblastech dříve považovaných za příliš složité́ nebo nákladné́.

Obr. 6. Snadno ovladatelné roboty Universal Robots jsou dostatečně flexibilní pro použití i v malých výrobních sériích

Produktové portfolio zahrnuje kolaborativní robotická ramena UR3, UR5 a UR10, pojmenovaná podle své nosnosti v kilogramech. Od vstupu prvního robota UR na trh v prosinci 2008 dosahuje společnost výrazného růstu a její robotická ramena se dnes prodávají ve více než 50 zemích po celém světě. Průměrná doba návratnosti nákladů na pořízení robotů UR je nejrychlejší v odvětví a činí pouhých 195 dní. S roboty UR se návštěvníci MSV seznámí ve expozicích distributorů: společnosti Amtech ve stánku č.72 v hale G1, Exactec ve stánku č. 096 v hale P nebo Dreamland ve stánku č.26 v hale G1.

 FANUC                                                 P 45, G1 49

www.fanuc.cz

Společnost FANUC uvede na MSV 2019 v české premiéře svou průmyslovou IoT platformu FIELD – FANUC Intelligent Edge Link and Drive. Industrial IoT (IIot) označuje propojení zařízení za účelem interakce a výměny dat. Systém FIELD umožňuje propojení různých výrobních strojů různých generací od všech výrobců v závodě a umožňuje tak komplexní analýzu dat v celém výrobním řetězci, což je rozhodujícím krokem směrem k inteligentní továrně. Systém má speciální funkce, které jej odlišují od ostatních řešení IIoT: Systém FIELD lokálně shromažďuje a analyzuje strojová data (edge heavy). To znamená, že výrobní data jsou zpracovávána místně. To urychluje výrobní proces a zefektivňuje jej. Další vlastností, kterou se FIELD vyznačuje, je otevřenost platformy. Zatímco stroje se standardním protokolem lze snadno připojit k systému FIELD, pro všechny ostatní stroje mohou být vyvinuty převodníky pro připojení strojů k systému FIELD.

Obr. 7. Průmyslová IoT platforma FIELD umožňuje propojení různých výrobních strojů různých generací od všech výrobců v závodě


Siemens s. r. o.                                               P16

www.siemens.cz

Expozice společnosti Siemens, plná novinek a řešení, již tradičně ukazuje směr dalšího vývoje nejen v oboru obráběcích strojů a průmyslové automatizace, ale především průmyslové digitalizace. Mottem expozice je Tvoříme digitální budoucnost průmyslu. Letos se návštěvníci mohou těšit zejména několik reálných ukázek digitalizace z praxe, a to jak u výrobců strojů, tak producentů koncových výrobků.

Obr. 8. Servisní služby napojené na platformu MindSphere budou představeny ve stánku společnosti SIemens

Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s dosavadními výsledky digitalizačních projektů ve čtyřech provozech předních tuzemských výrobců strojů a ve dvou výrobních závodech Siemens v České republice. Prohlídka ukáže přínosy digitalizace pro efektivní fungování strojů i závodů. Zvláště zajímavé budou ukázky přístupu k digitalizaci z výrobních závodů Siemens, stanoviště věnované virtuálnímu zprovoznění a servisním službám napojeným na cloudovou platformu MindSphere. Chybět nebudou digitální dvojčata reálných strojů a ukázky aditivní výroby. Návštěvníci se přesvědčí o tom, že digitalizace má přínosy nejen pro průmysl, ale třeba i pro takové obory, jako je motosport. Více informací je uvedeno na www.siemens.cz/msv.

 

KUKA                                                          Z

www.kuka.com

Společnost KUKA představí v Brně novou generaci úspěšných robotů KR Quantec a další novinky. Nová verze robotů KR Quantec-2 má optimalizované zápěstí, horizontálně umístěné motory a menší plochu základny. Snížil se počet komponent, zjednodušila se jejich výměna a významně klesly nároky na údržbu. Výhodou je také zjednodušená instalace a rychlé zaškolení za jediný den.

Obr. 9. Quantec-2 je nová verze robotu, navrženého pro použití v mnoha oborech: v automobilovém průmyslu, slévárenství, při obrábění a manipulaci, ale i ve zdravotnictví                             

Další úspěšnou novinkou je kompaktní šestiosý robot KR Agilus druhé generace navržený pro maximální pracovní rychlosti. Tento velmi přesný robot je dodáván v mnoha různých provedeních a pro různé montážní pozice. Mezi jeho inovace patří nové motory, optimální umístění kabelů, nová ložiska, IP67 jako standard, lepší ovladatelnost díky novému umístění motorů a převodovek a konfigurovatelnému přívodu energií. Roboty řady KR Cybertech o nízké nosnosti jsou dodávány různých variantách. Jsou ideální pro prostorově úsporné koncepce buněk a poskytují vynikající výkon při nízkých nákladech. Inovovaný robot Cybertech-2 s optimalizovanou štíhlou konstrukcí dosahuje kratších pracovních cyklů při stejné přesnosti. Umožňuje flexibilní instalaci s různě řešenými přívody energie. Optimalizované řízení zajišťuje klidné a precizní pohyby pojezdu i polohování.


Teco a. s.        C 58

www.tecomat.cz

Kolínská firma Teco a. s. po delší době vystavuje na MSV v Brně. Ilustruje připravenost svých řídicích systémů k řešení úloh, plynoucích z trendu Průmysl 4.0. Nabízí své programovatelné automaty Tecomat – tradiční velké modulární systémy řady TC 700 a nové kompaktní systémy Foxtrot 2. Jsou to univerzální a výkonné PLC systémy s širokými komunikačními možnostmi a bohatým příslušenstvím. To je předurčuje k řízení strojů, robotů, výrobních linek, technologických a energetických procesů. V aplikacích jsou podporovány přídavnými moduly pro řízení pohonů, měření polohy a řízení pohybu (Motion Control), ale i pro techniku budov a jejich úspornou energetiku. K programování všech systémů

Obr. 10. Kompaktní PLC Foxtrot 2 s širokými komunikačními možnostmi a bohatým příslušenstvím

Tecomat slouží jednotný vývojový systém Mosaic. Dovoluje komfortní programování ve všech jazycích podle standardu IEC EN 61131-3. K dispozici je knihovna funkčních bloků pro Motion Control. Nově je implementován nástroj SFC pro komfortní a bezpečné programování sekvenčního řízení. Usnadňuje a zkvalitňuje programování náročných úloh řízení strojů a výrobních procesů. Ilustrovány jsou i pomůcky pro podporu výuky automatizace, na kterou se Teco a. s. dlouhodobě zaměřuje.