Aktuální vydání

celé číslo

03

2019

Veletrh Amper 2019 v Brně

celé číslo

Baterie elektrických vozidel zapojeny do napájení stadionu v Amsterdamu

Amsterdamský stadion Johan Cruijff ArenA využívá pro ukládání energie třímegawattový systém, který využívá jak použité, tak zcela nové baterie z elektrických vozidel. Systém akumulace energie je založen na střídačích Eaton a úložišti, které je ekvivalentem 148 baterií Nissan LEAF.

Tento systém významně ulevuje energetické síti vykrýváním výkonových špiček během koncertů. Systém akumulace energie umožňuje ukládat přebytky energie vyrobené 4 200 solárními panely na střeše stadionu, zajišťuje záložní výkon i pro případ výpadku a sníží využití dieselových generátorů. Systém akumuluje až 3 MW, což je dostatečné pro napájení několika tisíc domácností. Slouží tedy jako zdroj elektrické energie nejen pro stadion, ale i pro sousední budovy a holandskou energetickou síť. Umožňuje tak vytvářet nejen udržitelnější energetický systém, ale také tzv. kruhovou ekonomiku pro baterie elektrických vozidel.

Tento největší evropský systém pro skladování energie je výsledkem spolupráce společností Nissan, Eaton, BAM, Mobility House a Johan Cruijff ArenA s podporou Amsterdamského fondu pro klima a energii (AKEF) a společnosti Interreg.

"Systém skladování energie v Johan Cruijff ArenA je demonstrací znalostí společnosti Eaton v oblasti řešení řízení energie.” říká Frank Campbell, korporátní prezident pro elektrotechnický sektor pro region EMEA ve společnosti Eaton. "Systém pro skladování energie jsme navrhli speciálně pro potřeby Johan Cruijff ArenA. To zahrnovalo návrh výkonové elektroniky, integraci bateriových modulů elektrických vozidel a přizpůsobení inovačního řešení stávající infrastruktuře stadionu. Jsem nesmírně hrdý na výsledek a vidím, že Johan Cruijff ArenA je nyní energeticky účinnější a řídí svou energii způsobem, který je udržitelný, bezpečný a spolehlivý. "

 

(ev)